Az 5G olyan, mint 1000 km/h-val száguldani egy 8 sávos autópályán

Tech Hírek   |   2017.03.03 - 13:14   |   Írta: L Ferenc   |   3437
03. márc Az 5G olyan, mint 1000 km/h-val száguldani egy 8 sávos autópályán

A jelenleg széles körben használatos 4G utódja elképesztő tempóra lesz képes, és már itt kopogtat az ajtón.

A Telenor és a Huawei együttműködésében épül Norvégia első 5G hálózata ‒ a fejlesztési együttműködésről szóló megállapodást a barcelonai Mobile World Congress keretében írta alá a két cég. "A Telenor és a Huawei már évek óta együttműködik az 5G-technológia sztenderdizálási folyamatában, a mostani bejelentés révén pedig a Telenor lehet az első szolgáltató, amely 5G-szolgáltatást vezet be Norvégiában." ‒ mondta Magnus Zetterberg, a Telenor Norvégia műszaki vezérigazgató-helyettese.
 
Az 5G teljesen új, sosem tapasztalt mobilozási élményt kínál. Nemcsak új mobil platformot jelent, hanem intelligens közlekedésirányítást, magas szintű gépek közti kommunikációt, a csatlakoztatott autóktól az okos utcai lámpákig. "Az 5G forradalmi technológiai váltást jelent, ami alapjaiban változtatja meg a jövő digitális infrastruktúráját. Az 5G hatalmas kapacitással rendelkezik, olyan, mintha 1000 km/órás sebességgel száguldanánk egy nyolcsávos autópályán. A hálózatra kapcsolt eszközök 1-10 Gbps adatsebességre lesznek képesek" ‒ mondta el Zetterberg. Összehasonlítva, a Telenor Norvégia ügyfelei átlagosan 52,91 Mbits/s sebességet tapasztalhattak 2016 utolsó negyedévében, ez volt az eddigi leggyorsabb hálózati sebesség az országban.
 
A Telenor 2017-ben kezdi meg az 5G tesztelését, ezt követően már 2020 körül várható az 5G hálózat piaci bevezetése. "Idén egy sor pilotot és komoly teszteket folytatunk az 5G technológiával. Az a célunk, hogy közelebb kerüljünk a hálózat bevezetéséhez, hogy az 5G minden norvég ügyfelünk számára elérhető legyen" - mondta Bjørn Amundsen hálózatfejlesztési vezető. Az 5G technológiára való felkészülésként a Telenor Magyarország 2016 végén sikeresen tesztelt egy új technológiát, amely a 4. és 5. generációs mobilinternet-hálózatok közti átkötést jelentheti. A Telenor székház rádió-kísérleti laboratóriumában az új technológia segítségével 1,215 Gbps átviteli sebességet értek el. A nagyobb sebesség mellett a Telenor által tesztelt technológia alacsonyabb hálózati válaszidőre is képes: a jelenlegi 4G+ hálózaton jellemző 16-30 milliszekundumos (ms) értéket képes 10 ms alá vinni.

A Samsung munkatársai az MWC-n azt nyilatkozták, hogy a koreai vállalat, amint lehet piacra fogja dobni első 5G-képes termékeit, és várhatóan az Apple sem fog sokat késlekedni a 4G-ről 5G-re történő váltás kapcsán. 

Kapcsolódó cikkek:
Nem kell nagyobb felbontás, maradhat a Full HD?
A 4G után máris jön a szupergyors 5G
Kezdünk leszokni a Facebookról és jön az 5G mobilnet



Kommentek megjelenítése