A macOS Sonoma 20 legfontosabb újítása - 2. rész
Új funkciók, változások, frissítések - mindenről egy helyen.
Az Apple kedden kiadta a macOS Sonoma-t, a vállalat Mac operációs rendszerének legújabb verzióját. A macOS Sonoma interaktív asztali widgeteket, webes alkalmazásokat, új videohívás-funkciókat és új funkciókat vezet be a platform különböző területein.
Ebben a cikksorozatban 20 új funkciót és kevésbé ismert változást válogattunk össze, amelyeket érdemes megnézni, ha frissítés előtt állsz. Ha pedig már frissítettél a legújabb változatra, akkor is érdemes lehet ezekkel a funkciókkal tisztában lenned. Ez a cikk a sorozatunk második része, így azt tanácsoljuk, hogy ha még nem tetted, akkor ide kattintva mindenképp olvasd el az első részt is.
11. Asztal megjelenítése/elrejtése
Alapértelmezés szerint a macOS Sonoma elrejti az összes ablakot, amikor a háttérképre kattintasz. Ez praktikus, ha hajlamos vagy egy csomó olyan fájlt tartani a képernyőn, amihez hozzá szeretnél férni, viszont máskor csak káoszt csinálnak az asztalodon. De ha ezt a funkciót őrjítőnek találod, korlátozhatod, hogy csak akkor történjen meg, amikor a Stage Manager be van kapcsolva.
Ehhez menj a Rendszerbeállítások -> Asztal és dokkoló menüpontba. Az Asztal és Stage Manager szakaszban keresd meg a "Click wallpaper to reveal desktop" (Háttérképre kattintás az asztal megjelenítéséhez) lehetőséget, majd kattints az Always (Mindig) lehetőségre, és válaszd helyette az Only in Stage Manager (Csak a Stage Managerben) lehetőséget.
12. Szöveges előrejelzés
A továbbfejlesztett gépi tanulási technológiának köszönhetően az Apple sokkal hasznosabbá tette a macOS-t, mert az így jobban meg tudja jósolni, hogy mit tervezel legközelebb beírni. Az Apple azt mondja, hogy egy "transzformációs nyelvi modellt" alkalmaz, amely még a jóslatokat is képes személyre szabni az egyes felhasználók számára, megtanulva a személyes preferenciáidat és szóválasztásaidat, hogy hasznosabb legyen a gépelés során.
Ahogy gépelsz, a megjósolt szöveg megjelenik a kurzor előtt. Ha pontosan megjósolta, hogy mit akarsz beírni, nyomd meg a szóköz billentyűt, és a macOS behelyettesíti a szöveget. A macOS Sonoma néhány hetes használata után észre kell venned, hogy a javaslatok sokkal jobban megjósolják, hogy mit akarsz mondani, és egyre jobb automatikusan kitölthető szavakat mutatnak neked.
Ha viszont mindezt zavarónak találod, ki is kapcsolhatod. Menj a Rendszerbeállítások -> Billentyűzet menüpontba. A Beviteli források mellett kattints a Szerkesztés.... gombra. A következő ablakban kapcsold ki a Show inline predictive text melletti kapcsolót.
13. PDF-ek kezelése a jegyzetekben
Amikor PDF-eket húzol a Jegyzetekbe, azok mostantól teljes szélességben jelennek meg a jegyzetben, így könnyebb a megtekintésük és a velük való interakció.
A Jegyzetek már nem korlátozódik a PDF első oldalának megjelenítésére. Mostantól közvetlenül a jegyzetben is megtekintheted az éppen áttekintett dokumentum egyes oldalait, ami nagyon praktikus, ha több PDF előnézetét szeretnéd megnézni ugyanabban a jegyzetben. A PDF tetején egy sor miniatűr képet is megjeleníthetsz, amelyekre kattintva gyorsabban navigálhatsz egy adott oldalra.
14. Jegyzetek összekapcsolása
Az Apple jelentősen hasznosabbá tette a Jegyzetek alkalmazást azzal, hogy hozzáadta a jegyzetek összekapcsolásának egyszerű, de hatékony lehetőségét az alkalmazáshoz, azaz mostantól összefűzheted a kapcsolódó jegyzeteket egymással. A macOS Sonomában néhány kattintással létrehozhatsz linkeket a jegyzetek között, így könnyedén átugorhatsz egyikről a másikra.
Egy új link hozzáadásának egyik módja, hogy jobb gombbal kattintasz egy szóközre, szóra vagy kifejezésre bármelyik jegyzetben, és a kontextuális menüből kiválasztod a Link hozzáadása lehetőséget. Használhatod a Command-K gyorsbillentyűt is. Ezzel egy másik jegyzetre hivatkozhatsz a címének beírásával. A "Név" mező segítségével létrehozhatsz egy választható alternatív címet a hivatkozáshoz, vagy az egyértelműség kedvéért maradhatsz az eredeti címnél is. Ha kész, a hivatkozás hiperlink-szerűen aláhúzott szövegként jelenik meg a jegyzetben, és ha rákattintasz, egyenesen a hivatkozott jegyzetbe ugrik.
15. Hivatkozás a jegyzetek listájából
A Jegyzetek alkalmazás egy további, gyorsabb módot is kínál a linkek hozzáadására: Ha két nagyobb mint szimbólumot (>>) írsz egy jegyzetbe, akkor egy lista jelenik meg, amely a hat legutóbb módosított jegyzetet tartalmazza, és ezekre koppintva azonnal hozzáadhatsz egy linket az adott jegyzethez.
Ugyanez a funkció megtalálható az iOS rendszerben is, ami azt jelenti, hogy mostantól wiki-stílusú, egymással összekapcsolt jegyzetgyűjteményeket hozhatsz létre, amelyek segítségével rendszerezheted a gondolataidat, vagy új kapcsolatokat és asszociációkat fedezhetsz fel az ötletek között.
16. Studio Light és a háttér elmosása
A Studio Light mostantól elérhető a macOS-ben videokonferencia-alkalmazások használata esetén, a Studio Display és az Apple szilíciummal ellátott Mac modelleken, a Continuity Camera használata nélkül. A FaceTime menüsor felhasználói felületén a Studio Light intenzitás csúszkával elsötétítheted a hátteret és megvilágíthatod az arcodat.
A Portré csúszkával a háttér elmosódásának mértékét is szabályozhatod, több vagy kevesebb elmosódást adva a mélységélesség-hatáshoz.
17. Válaszd a Center Stage kamerát
A macOS Sonoma rendszerben a Continuity Camera automatikusan felismeri az arcodat, és középre keretez, anélkül, hogy engedélyezned kellene a Center Stage funkciót. A Center Stage bekapcsolásával pedig akkor is középen maradsz, amikor mozogsz.
Válaszd a Center Stage menüpontot a menüsor Video menüpontjában. Az iPhone hátsó kamerái közötti váltáshoz kattints a Center Stage melletti nyílra, majd válaszd a Main vagy az Ultra Wide lehetőséget.
18. Üzenetek gyorsabb keresése
Korábban a macOS-ben beírhattál egy szót vagy kifejezést az Apple Üzenetek alkalmazás keresőmezőjébe, és a keresés megfelelő találatokat adott vissza, de nem volt mód az üzenetek szűrésére, hogy könnyebben megtaláld, amit keresel.
Ez megváltozott a macOS Sonomában, és mostantól több szűrőt is kombinálhatsz. Ha például egy bizonyos személy képeit keresed, beírhatod a "fotók" szót, majd a személy nevét, és minden egyes általad választott keresési szűrőre kattintva leszűkítheted a keresési eredményeket.
19. Minden URL-követés eltávolítása
A Safari képes eltávolítani a nyomonkövetési paramétereket az URL-ekből, hogy megakadályozza a webhelyek közötti nyomon követést. Ha a Safari egy link böngészése vagy másolása közben nyomkövető paramétert észlel, akkor az URL azonosító összetevőit eltávolítja, a többit pedig érintetlenül hagyja. A linkek továbbra is a várt módon működnek, de már nem rendelkeznek egyedi azonosítókkal.
A funkció minden böngészésre történő engedélyezéséhez nyisd meg a Safari -> Beállítások... menüpontot, kattints a Speciális fülre, ellenőrizd, hogy a Speciális nyomkövetés és ujjlenyomat-védelem használata mellett be van-e jelölve a négyzet, majd válaszd a legördülő listában a "minden böngészésben" lehetőséget.
20. Safari kedvencek
A Safari 17-ben, ha engedélyezve van a Kedvencek sávja (Nézet -> Kedvencek sávjának megjelenítése a Safari menüsorában), akkor az egyes webhelyek faviconja megjelenik a címük mellett, így könnyebben észrevehető a sávban.
Forrás: MacRumors
Kapcsolódó tartalmak:
- Az iPhone 15 széria túlmelegedési problémákkal küzd
- A Meta idei VR konferenciája az Apple-nek köszönheti a sikerét
- Ma 25 éves a Google