Eufória・AppleTV (HBO MAX)
Egy sorozat amit nagyon nehéz elkezdeni, de nem bánjuk meg ha mégis sikerül.
Eufória: a köznyelvben gyakran az intenzív boldogságérzet szinonimájaként fordul elő, azonban a flow-val ellentétben itt a tudatos gondolkodás korlátozott vagy szünetel. A pszichiátria értelmezésében az eufória pszichiátriai vagy farmakológiai úton kiváltott felfokozott tudatállapot, amely többnyire nem tapasztalható meg természetes úton, külső behatás nélkül. Kivétel lehet néhány természetes élethelyzet, például orgazmus, amely előidézheti az eufória állapotát, többnyire igen rövid időre. Egyes mérgezéses állapotok és mentális betegségek is előidézhetnek hosszabb-rövidebb ideig tartó eufóriát. (Az eufóriát leggyakrabban kiváltó mentális zavarként a bipoláris zavart tartják számon.)
Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Eufória
A bevezető ezúttal kicsit különbözik attól, amit eddig megszokhattatok, ez nem véletlen, ugyanis nem árt egészen pontosan tudni, hogy mit is jelent valójában az hogy Eufória, ugyanis ez az az állapot amit nem nagyon fogunk látni a sorozat nézése közben, mi magunk meg egészen biztosan nem éljük át, ezt mindenkinek jó előre garantálom. Az Eufória minden idők egyik legnehezebb, legkeményebb, borzalmasan megterhelő sorozata, olyan témát feszeget, ami minden szülőnek a rémálma és mindezt olyan pontossággal és kegyetlen őszinteséggel teszi, hogy ha valaki azok után hogy végig üli még mindig drogozni akar, vagy esetlegesen ki akarja próbálni biztosan nem normális. Igen, a történet egy young adult avagy fiatal felnőttekről szóló „mese” ami a drogozásról szól, annak kialakulásának okairól, az állapotról amikor benne vagyunk és arról hogy milyen nehéz leszokni róla, mit tesz az emberrel, milyen hatással van a környezetünkre, kapcsolatainkra, családunkra és amúgy mire lehet számítani amikor úgy döntünk, hogy jó lenne egy kicsit betépni. Persze nem árt tudni, hogy a főszereplő lány eléggé hamar eljut a fűtől a kőkemény drogokig, nem árt tudni hogy a kettő között borzalmasan nagy a különbség, de ettől még a fű sem kevésbé veszélyes mit bármelyik másik drog, nem véletlenül hívják kaudrognak. Ahogy Mr. Mickey mondta a South Parkban: „A drogozás rossz ... értem?”
De ne vegyük poénra ezt a cikket, mert a sorozat amiről készült egészen elképesztő, bárhonnan is nézzük egy instant mestermű, az a típusú alkotás ami minden egyes rész után olyan hatással lesz ránk, mintha átment volna rajtunk egy gyorsvonat, egészen a lelkünk legmélyéig hatol és legyünk tinik vagy szülők, vagy nagyszülők csontig hatol. Az hogy tinik a főszereplők csak egy kedves álca, túlságosan is mélyen és pontosan mutatja be, milyen manapság ebben a korban lenni és ember legyen a talpán aki nem ismeri be, hogy a mi időnkben bizony ennél azért könnyebb volt. Persze akkoriban is voltak családi drámák, akkoriban is kritikusak és néha nagyon gonoszak voltak a gyerekek velünk, akkoriban is voltak drogok, de mindez egyszerre párosítva a közösségi médiával, amivel nap mint nap meg kell birkóznia ma minden fiatalnak olyan ütős kombó amivel bizony egy mai felnőtt se tudna megbirkózni, nemhogy egy tini akiknek köztudottan még nem elég fejlett a homloklebenye. Hogy ez pontosan mit jelent? Ez annyit tesz, hogy minden veszteséget és nehézséget úgy fognak fel, hogy örökké fog tartani, nekik minden csalódás ezerszer erősebb, nekik minden szakítás életre szól, ők még nem tudják, hogy ezek a nehézségek és fájdalmak elmúlnak és rossz emlékek lesznek csupán semmi több.
Mindannyian voltunk tinédzserek, pontosan tudjuk milyen volt ez az időszak, hiába próbáljuk elmagyarázni vagy megnyugtatni gyerekeinket, nem tudjuk enyhíteni a fájdalmukat, ezeket nekik meg megélni, feldolgozni, mi maximum csak annyit tudunk tenni, hogy ott vagyunk ha szükség van ránk, ennél többet nem igazán, legfeljebb próbálunk még egy kicsit megértőbbek is lenni. A főszereplő fiatal felnőttek élete nem éppen habostorta, főszereplőnk Rue (Zendaya) viszonylag korán elvesztette szeretett édesapját, egy olyan korszakban amikor a legnagyobb szüksége lett volna rá, képtelen volt ezt a veszteséget feldolgozni, ezért a drogokba menekült, kicsiben kezdte majd sajnos túlságosan hamar jutott el a kőkeményig, oda ahonnan már nem nagyon van visszaút, ha pedig van akkor csak az a nagyon fájdalmas fajta. Az egyik vonalon nyomon követhetjük Rue életét és mindazt, amit kishúgának és a lányokat egyedül nevelő édesanyjának át kell élnie. Másik főszereplőnk a számomra minden idők legellentmondásosabb karaktere, Jules (Hunter Schafer) egy olyan transz lány, aki fiúnak született de már nagyon hamar rájött arra, hogy lány lelke van ezért pont időben kezdte el a hormonokat szedni, csajosan öltözködni és viselkedni, ennek köszönhetően olyan szinten nőies lett, hogy még a legmacsóbb férfiak is csak az állukat keresgetik. Bizony képes borzalmasan összezavarni minden férfit, mindent amit eddig erről a dologról gondoltunk, mert kevés olyan nő létezik aki dögösebb és nőiesebb lenne Hunter Schafernél, egyszerűen elképesztő, komolyan mondom nem találok rá szavakat és akkor mindezek mellé még zseniális színész is, döbbenetes, komolyan mondom döbbenet. Számomra az egyik legkedvesebb vonal Fezco (Angus Cloud) története, akit a második évadban jobban kidolgoznak és olyan dolgokat tudhatunk meg róla, amihez képest még egy Quentin Tarantino történet is piskóta. A drogokkal való kereskedésben és bűnözésben felnövő Fezco képes volt megtartani jó szívét és emberségét, annak ellenére hogy a lehető leglejjebbről kezdte az életét és a mai napig a fertőben él. Nagyon eredeti és szerethető karakter, nem véletlen hogy vele fog kezdődni a második évad és vele is ér véget.
Számomra ezek a szereplők voltak a legfontosabbak, de mellettük még van minimum négy másik fő vonal, amin végig fog menni a mesélés, néha kicsit többet néha kicsit kevesebbet mutatják őket, de ez is már eleve egyedi dolognak számít, hogy több mint egy tucatnyi főszereplővel dolgozik a sorozat és mindenki érdekelni fog minket, mindenkiért izgulni fogunk, mert annyira mélyen és élethűen mutatják be őket, hogy szinte a barátainknak fogjuk érezni őket. A Woke mozgalom puhítása tökéletesen működik ebben a sorozatban is, kezdve Jules karakterével vagy Jacob meleg apjával vagy csupán azzal a ténnyel hogy ebben a sorozatban kb. ötvenszer több péniszt láttam, mint férfiként egész életemben. Komolyan mondom már rosszul lettem ettől az egésztől nem is értem miért van erre szükség, inkább nem is részletezném tovább ezt a dolgot. De be kell ismerni, hogy kevés olyan csodaszép és megható szerelemmel találkozik az ember élete során, mint a transz Jules és a valószínűleg leszbikus Rue közötti kapcsolat, ami mindegy hogy most csak bartáság, vagy több annál, lelki kötődés, lélektársi kapcsolat szex nélkül, de olyan mély és olyan szép hogy arra komolyan nem nagyon létezik megfelelő jelző.
Az egész sorozat úgy ahogy van egy mestermű, vegyünk alapul bármit, a fantasztikus zenéket, az egyedi és döbbenetes látványvilágot, a színészek teljesétményét, a rendezést, a történetet, párbeszédeket, bármit, egyszerűen mestermű. Sokáig nem értettem, hogy mi ez az őrült felhajtás Zendaya körül, nem értettem hogy miért van az egész világ elájulva tőle, hát emberek nézzétek meg az Eufóriát és rögtön meg fogjátok érteni, nem tudom hogy ez a lány drogozott-e már valaha az élete során vagy csak nagyon profi tanácsadókkal dolgozik együtt, de az alakítása olyan szinten élethű, folytogató, sokkoló és sorolhatnám még szuperlatívuszokban a jelzőket, hogy én kb. minden egyes részért dobnám neki az Oscart. De ez mindenki másról is elmondható, senki sem sablonos, aki meg az az is csak elsőre, utána olyan mélységeket kap mindenki, ami példaértékű a tévézés történelmében. Azt hittétek, hogy a 13 Okom volt kemény vagy felkavaró? Akkor nézzétek meg az Eufóriát, borzalmasan nehéz lesz rávenni magadat, de miután elkezdted nem tudod abbahagyni, bűnös élvezet ez, amit fájdalmas nézni mégis nézned kell mert érzed és tudod, hogy olyat látsz, olyannak vagy éppen a részese amihez foghatóval csak nagyon ritkán találkozni ebben a mai világban. Értéket közvetít, mélységesen mély mondanivalóval prezentálva, tanítójellege van, kötelezővé tenném minden tini számára, aki a kezébe vesz bármilyen drogot, igenis tudja meg hogy mi vár rá, lássa azt, hogy a kapudrogoknak nem véletlenül ez a neve, hogy milyen könnyű elcsúszni az úton, ahonnan nem nagyon van visszaút. Nem éri meg ez az egész csupán pár másodperc Eufóriáért ...
Szerintünk: 5/5 | IMDb: 8.4 | Rotten Tomatoes: 88% | Metacritic: 68
Euphoria (season 2 | 2019 -)
Rendezte: Sam Levinson, Pippa Bianco, Augustine Frizzel, Jennifer Morrison
Írta: Ron Leshem, Daphna Levin, Sam Levinson, Hunter Schafer
Zene: Labirinth, Gustave Rudman
Szereplők: Zendaya, Hunter Schafer, Angus Cloud, Jacob Elordi, Maude Apatow, Alexa Demie, Barbie Ferreira, Sydney Sweeney, Javon ’Wanna’ Walton, Nika King, Eric Dane, Storm Reid
Játékidő: 8x 55perc
Ha rendelkezel HBO MAX előfizetéssel, akkor állítsd be és nézd AppleTV-n keresztül, ami az egyik legkényelmesebb, legfelhasználóbarátabb, legelegánsabb felület amivel idáig találkoztam, próbáld ki te is! Fontos tudni, hogy HBO MAX-ot itthon csak a magyar applikáció letöltésével tudod nézni mobilon, tableten, illetve AppleTV-n keresztül is.
Kapcsolódó tartalom:
>>> Eladó AppleTV választék az oldalunkon
>>> The Imperfects sorozatkritika
>>> The Sandman sorozatkritika