Az Apple bemutatta a MacOS 26-ot
Új dizájn, és remek funkciók.
Június 9-én az Apple 2025 World Wide Developer Conference (WWDC) eseményén bemutatta legújabb szoftvereit, amik idén egységesítésre kerültek, ami a számozást illeti. Innentől kezdve minden szoftver azonos nevet visel majd, ami idén a 26. Szintén egységes a külső megjelenés is, ami a Liquid Glass nevet kapta, ez egy áttetsző üveg szerű felület, ami folyadékhoz hasonlóan reagál az érintésre. A bemutatott új szoftverek, illetve azok verziói az iOS 26, WatchOS26, tvOS 26, MacOS 26, VisionOS 26 valamint az iPadOS 26, amikről mind olvashattok oldalunkon.
Egy gyönyörű új design
A gyönyörű új dizájn változatos módon növeli a Mac-élményt, miközben megőrzi a macOS ismertségét. A Liquid Glass, egy áttetsző új anyagból készült, amely visszatükrözi és megtörik a környezetét. A dokk, az oldalsávok és az eszköztárak finomításra kerültek, így nagyobb hangsúlyt kap a felhasználó tartalma. A menüsor mostantól teljesen átlátszó, így a kijelző még nagyobbnak tűnik. A menüsorban és a Vezérlőközpontban megjelenő vezérlőelemek és azok elrendezése is többféleképpen testreszabható. Az új dizájn több személyre szabhatóságot is lehetővé tesz a Macen. Az alkalmazásikonok világos vagy sötét megjelenéssel, színes új világos és sötét árnyalatokkal, valamint elegáns új, letisztult megjelenéssel kelnek életre. A felhasználók megváltoztathatják a mappák színét is, és szimbólumot vagy emojit adhatnak hozzá, hogy egyedi identitást adjanak nekik. Személyre szabott háttérképekkel és témaszínekkel kombinálva pedig minden eddiginél könnyebbé válik, hogy a Mac a felhasználó stílusának zökkenőmentes kiterjesztése legyen.
A folytonosság még jobb lesz a Mac telefonos alkalmazásával
A Telefon alkalmazás a Continuity-nek köszönhetően érkezik Macre, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a mobilhívásokat a közelben lévő iPhone-jukról továbbítsák. A Telefon alkalmazás Macen az iPhone-on lévő Telefon alkalmazás megszokott funkcióival - köztük a Legutóbbiak, a Kedvencek és a Hangposta -, valamint a legújabb frissítésekkel, például a Hívásszűréssel és a Tartási asszisztenssel rendelkezik. A Hívásszűrés automatikusan válaszol az ismeretlen számokról érkező hívásokra, és információt kér a hívótól, így a felhasználó eldöntheti, hogy válaszol-e vagy sem. Ha pedig egy felhasználó várakoztatásba kerül, a Hold Assist lehetővé teszi, hogy a várakoztatási asszisztens segítségével a sorban maradjon, amíg az élő ügyintézőre vár, így a felhasználók tovább dolgozhatnak a Mac számítógépükön.
A Spotlight eddigi legnagyobb frissítése
A Spotlight, a Mac központi keresőhelye minden eddiginél könnyebbé teszi a felhasználók számára a keresett dolgok megtalálását, és teljesen új cselekvési lehetőségeket kínál a felhasználóknak. A keresés során az összes találat - beleértve a fájlokat, mappákat, eseményeket, alkalmazásokat, üzeneteket és egyebeket - mostantól együtt szerepel, és a felhasználó számára való relevancia alapján intelligens módon rangsorolva van. Az új szűrési lehetőségek gyorsan leszűkítik a keresést pontosan arra, amit a felhasználó keres, például PDF-eket vagy Mail-üzeneteket. A Spotlight a harmadik fél felhőmeghajtókon tárolt dokumentumok eredményeit is megjelenítheti. Ha pedig a felhasználó nem tudja pontosan, mit keres, a Spotlight új böngészési nézeteivel könnyedén átnézheti az alkalmazásokat, fájlokat, vágólap-előzményeket és egyebeket.
A felhasználók mostantól több száz műveletet végezhetnek közvetlenül a Spotlightból - például e-mailt küldhetnek, jegyzetet készíthetnek vagy podcastot játszhatnak le - anélkül, hogy az alkalmazások között ugrálnának. A felhasználók az Apple-alkalmazásokból és a fejlesztők által készített alkalmazásokból is végezhetnek műveleteket, mivel az App Intents API segítségével bármely alkalmazás képes műveleteket biztosítani a Spotlight számára. A felhasználók parancsikonokat is futtathatnak és műveleteket hajthatnak végre annak az alkalmazásnak a menüsorából, amelyben éppen dolgoznak, anélkül, hogy le kellene emelniük a kezüket a billentyűzetről. A Spotlight tanul a felhasználók rutinjaiból az egész rendszerben, és személyre szabott műveleteket hoz felszínre, például üzenetet küld egy kollégának, akivel a felhasználó rendszeresen beszél. A Spotlight emellett bevezeti a gyorsbillentyűket, amelyek rövid karaktersorozatok, amelyekkel a felhasználók azonnal a keresett művelethez jutnak.
Vadonatúj képességek az Apple Intelligence-szel
Az Apple Intelligence, a hasznos és releváns információkat szolgáltató személyes intelligenciarendszer még nagyobb képességekkel rendelkezik, miközben minden lépésnél védi a felhasználók magánéletét.
Az Üzenetekben az Élő fordítás automatikusan lefordítja az üzeneteket, így ha egy felhasználó külföldre utazva új barátokkal tervez, üzenete gépelés közben lefordítható és a címzett által preferált nyelven kézbesíthető. Amikor pedig a felhasználó választ kap, minden egyes szöveg azonnal lefordítható. A FaceTime-on a felhasználó a lefordított élő feliratokat követheti, miközben a beszélő hangját is hallja. Amikor pedig a felhasználó a Telefon alkalmazásban telefonál, a szavai beszéd közben lefordításra kerülnek a címzett számára. Mindezt az Apple által épített modellek teszik lehetővé, amelyek teljes egészében az eszközön futnak, így a beszélgetések privátak maradnak.
Az intelligens műveletek egy teljesen új osztálya lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy minden eddiginél hatékonyabb parancsikonokat hozzanak létre, beleértve a szöveg összefoglalását a Writing Tools segítségével és a képek létrehozását a Image Playground segítségével. És mostantól a felhasználók közvetlenül az Apple Intelligence-modellekre is rácsatlakozhatnak, akár az eszközön, akár a Private Cloud Compute segítségével, hogy olyan válaszokat generáljanak, amelyek a parancsikon többi részébe táplálkoznak, megőrizve a felhasznált információk titkosságát. Egy diák például létrehozhat egy olyan parancsikont, amely az Apple Intelligence modellek segítségével összehasonlítja az órai előadás hangfelvételét a jegyzeteivel, és hozzáadhatja az esetleg kihagyott kulcsfontosságú pontokat. A felhasználók dönthetnek úgy is, hogy a ChatGPT széles körű világismeretét és szakértelmét használják. Emellett a felhasználók mostantól automatikusan futtathatnak parancsikonokat a macOS-en, például egy adott napszakban, vagy amikor egy adott műveletet végeznek, például egy fájlt mappába mentenek vagy csatlakoztatnak egy kijelzőt.
A macOS Tahoe új lehetőségeket kínál a Genmojik létrehozására, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy meglévő emojikkal és leírásokkal kezdjenek, módosítsák a személyes tulajdonságokat, például a hajhosszúságot vagy a kiegészítőket, és a pillanatnak megfelelően válasszanak kifejezéseket. Az Image Playgroundban a felhasználók a személyes attribútumokat és kifejezéseket is jobban irányíthatják, és a ChatGPT-vel vadonatúj stílusokat, például olajfestmény-stílust vagy vektoros művészetet használhatnak. Azokban a pillanatokban, amikor a felhasználóknak konkrét elképzelésük van, rákattinthatnak a Bármilyen stílusra, és pontosan leírhatják, hogy mit szeretnének.
Az Apple Intelligence képes átnézni egy e-mailt, webhelyet, jegyzetet vagy más tartalmat a Macen, hogy megtalálja a legfontosabb cselekvési elemeket. A felhasználók pedig választhatják azt is, hogy az Apple Intelligence segítségével az Emlékeztetőket automatikusan szakaszokba sorolja, hogy könnyebben kezelhetővé tegye őket.
Új Apple Games alkalmazás, játékfelület és további címek
A macOS Tahoe bemutatja az Apple Games-t, egy dedikált alkalmazást, amely otthont ad a játékosoknak az összes játékuknak, így könnyebben visszaugorhatnak a kedvencekhez, felfedezhetnek új, csak rájuk szabott játékokat, és egészen új módon játszhatnak a barátaikkal. Az új Game Overlay segítségével a játékosok kényelmesen módosíthatják rendszerbeállításaikat, cseveghetnek barátaikkal, vagy meghívhatják őket játszani, mindezt anélkül, hogy el kellene hagyniuk a játékukat. A játékosok bekapcsolhatják az Alacsony energiafogyasztású üzemmódot is, amely meghosszabbítja a játékmenetek időtartamát, és maximalizálja az akkumulátorral töltött játékidőt. A fejlesztők számára a macOS Tahoe bemutatja a Metal 4-et, amely még fejlettebb grafikát és újgenerációs renderelési technológiákat hoz a játékokba, mint például a MetalFX Frame Interpolation és a MetalFX Denoising, a simább látvány és a gyorsabb képkocka sebesség érdekében.
E fejlesztések mellett a fejlesztők továbbra is izgalmas új játékokat szállítanak Mac-re, köztük olyan hamarosan megjelenő címeket, mint a Crimson Desert és az InZOI. Mindkét játék kihasználja az olyan hatékony szoftveres technológiákat, mint a MetalFX Upscaling a teljesítmény gyorsítása és a kiváló minőségű vizuális megjelenítés érdekében, valamint a lélegzetelállító élmény érdekében kihasználja a sugárkövetéssel ellátott M3 és M4 chipcsalád előnyeit. A további készülő címek között szerepel a Cyberpunk 2077, a Cronos: The New Dawn, Architect: Land of Exiles, Lies of P: Overture, HITMAN World of Assassination, EVE Frontier, Where Winds Meet és még sok más.
Neked melyik volt a kedvenc funkciód? Írd meg nekünk kommentben!
Forrás - Apple
Kapcsolódó tartalmak
- Mac Árak és Vásárlás a HasználtAlmán
- Komoly sikersztori az Apple AirPods
- 10 ezer új ember kezd iPhone-gyártásba