Nyakunkon az 5G-nél is gyorsabb 5.5G

Tech Hírek   |   2024.04.22 - 08:54   |   Írta: L Ferenc   |   1007
22. ápr Nyakunkon az 5G-nél is gyorsabb 5.5G

Az új technológia révén akár 12 gigabites csúcssebesség is elérhető.

A Huawei várakozásai szerint az 5.5G technológia kereskedelmi forgalmazása már idén elkezdődik, amely lehetővé teszi új alkalmazási területek kiaknázását. A közelgő új 10 gigabites mobilszélessáv korszakában a szolgáltatóknak a kiváló minőségű hálózatépítésre kell törekedniük, hogy ki tudják használni az 5.5G technológia nyújtotta új lehetőségeket. 

Az új felhasználási módokkal nő az igény a nagyobb hálózati teljesítményre, ezért a Huawei célja, hogy a világ szolgáltatóival és ipari partnereivel együttműködve vezető szerepet vállaljon az intelligens jövő kialakításában. Li Peng, a Huawei Távközlési Üzletágának alelnöke, a vállalat IKT értékesítési és szolgáltatási részlegének elnöke elmondta: "Az 5G jó úton jár az üzleti siker felé, 2019-es megjelenése óta már 1,5 milliárd felhasználót tudhat magáénak világszerte. Jelenleg a mobil-előfizetők 20 százaléka használ 5G-t, ők generálják a mobilforgalom 30 százalékát és a mobil-szolgáltatási bevételek 40 százalékát". 

Li hozzátette: "A következő, 5.5G korszak már idén elkezdődik a technológia kereskedelmi forgalmazásával, amely új alkalmazási területek kiaknázását teszi lehetővé az 5.5G, a mesterséges intelligencia- és a felhő alapú megoldások integrációjával".

A Huawei vezető szolgáltatókkal és iparági partnereivel együttműködve a világ több mint 20 városában járult hozzá az 5.5G kereskedelmi telepítéséhez és teszteléséhez. Többek között a Közel-Keleten, Kínában, Hongkongban és Finnországban végezték el sikeresen az 5.5G technológia ellenőrzését, valamint elérték a másodpercenként 10 gigabit sebességű sávszélességet. Németországban a 6 GHz-es sávban működő szolgáltatók már a másodpercenként 12 gigabites csúcssebességet is elérték.

Li Peng kihangsúlyozta: "Az 5.5G kereskedelmi forgalomba hozatalával párhuzamosan a Huawei elkötelezett amellett, elősegítse a hatékony, együttműködő, környezetbarát, stabil és intelligens, mindenütt jelenlévő hálózatok kiépítését. A szolgáltatóknak világszerte a kiváló minőségű hálózatépítésre, a többdimenziós bevételszerzésre, a feltörekvő szolgáltatásokra és a generatív mesterséges intelligencia-megoldásokra kell összpontosítaniuk, hogy megragadják az új technológiában rejlő lehetőségeket".

Az 5G hálózatok fejlesztése jelenleg jó ütemben halad, 2023 végéig több mint 300 5G-kereskedelmi hálózat indult el világszerte, a felhasználók növekedési üteme hétszer nagyobb volt, mint a 4G-felhasználóké. Az IDC piackutató cég szerint 2024-ben 170 millió mesterséges intelligenciával felszerelt okostelefont fognak szállítani, ami az összes okostelefon-szállítás 15 százaléka lesz. A következő generációs készülékek alkalmazásai több száz milliárd gigabájt adatot fognak generálni, ami újabb lehetőségeket nyújt majd a szolgáltatók számára. Egyre több szolgáltató javasol olyan stratégiai célokat, amelyek között a kiváló minőségű 5G-hálózatok kiépítése is szerepel.

2019 óta pletykálnak arról, hogy az Apple saját 5G modem fejlesztésébe és gyártásába vág bele. Jól értesült források szerint szerint a cég ez irányú munkálatai némileg megcsúsztak, és könnyen lehet, hogy a korábbi pletykákkal ellentétben nem 2025-ben, hanem csak 2026-ban fog elkészülni az első almás 5G (vagy 5.5G) chip.

Az Apple először 2020 végén erősítette meg, hogy saját modem fejlesztésébe vág, majd pedig nem sokkal később arra is fény derült, hogy 1 milliárd dolláros beruházást hajt végre a müncheni kutatási-fejlesztési részlegén. Ebben a németországi központban folynak a legújabb 5G és egyéb vezeték nélküli technológiai fejlesztések.

Emlékezetes, hogy szabadalmi problémák miatt az Apple 2018-ban szakított addigi modem-beszállítójával, a Qualcommal, és kényszerűen át kellett állnia a kevésbé fejlett Intel megoldások használatára. Utóbbi gyártó küszködött a modem részlegének nyereséges üzemeltetésével, így aztán 2019-ben 1 milliárd dollárért eladta azt az Apple-nek. Ez pedig igen jó ugródeszkát jelenthet az Apple számára. 

Egyelőre azonban még nem tartunk ott, hogy az iPhone-okban Apple gyártmányú 5G modem lenne. A tavaly szeptemberben debütált iPhone 15 széria és az idén ősszel érkező iPhone 16 sorozat készülékei még egész biztosan Qualcomm-féle modemet vonultatnak fel, és jó eséllyel a 2025-ben leleplezendő iPhone 17-esek, valamint az állítólagos iPhone 4 SE sem kapja még meg a saját fejlesztésű 5G hardvert. 

Az Apple egyébként akkor sem lesz bajban, ha esetleg 2025-ig sem készülne el a saját 5G fejlesztéseivel, ez esetben ugyanis továbbra is a Qualcommtól szerezné be a szükséges hardvert. A Qualcommnak viszont komoly érvágást jelent majd, ha az Apple már nem tőle fogja vásárolni az 5G modemeket. A jelentős bevétel kiesésre állítólag úgy próbál meg felkészülni a Qualcomm, hogy gőzerővel rááll a középkategóriás és olcsó mobiltelefonokba szánt 5G modemek fejlesztésére és gyártására.

Bár laikusként annak tűnhet, egy saját 5G modem kifejlesztése és gyártása korántsem egyszerű feladat, még egy Apple méretű patinás techcégnek sem. Jelenleg egyébként a Qualcommon kívül csak a Samsung, a Huawei, a MediaTek és az Intel készít saját 5G chipet.

Kapcsolódó cikkek:




Kommentek megjelenítése