Jöhetnek az érintőképernyős Mac-ek?
Ez lehet az Apple következő nagy újítása.
Az Apple az utóbi időben bizonyos források szerint azon dolgozik, hogy érintőképernyőkkel egészítse ki Mac számítógépeit, ami szembemegy a vállalat régóta követett ortodoxiájával, és olyan megközelítést alkalmaz, amelyet Steve Jobs társalapító egyszer "ergonómiailag szörnyűnek" nevezett.
Az Apple mérnökei aktívan részt vesznek a projektben, ami azt jelzi, hogy a vállalat komolyan fontolgatja az érintőképernyős Mac-ek első generációjának tényleges piacra dobását - állítják a fejlesztéseket közelről figyelemel követő személyek. Ennek ellenére a bevezetés még nem végleges, és a tervek még bármikor megváltozhatnak.
Hogyhogy még nics érintőképernyős Mac?
A vállalat több mint egy évtizede azzal érvel az érintőképernyős Mac-ek ellen, hogy az érintőképernyők nem működnek jól a laptopokon, és hogy az iPad jobb választás, ha valaki érintőképernyős készüléket szeretne. Az Apple valószínűleg amiatt is aggódott, hogy az érintőképernyős Mac-ek drasztkusan lecsökkenthetik az iPad-eladásokat.
A rivális gyártók azonban egyre több számítógépet és laptopot láttak el érintőképernyőkkel, ezzel nyomást gyakorolva az Apple-re, hogy ugyanezt tegye. A fejlesztés hátterében az is állhat, hogy elmúlt évek Mac-et érintő újításainak köszönhetően a Mac profitábiliabb üzletággá vált, mint az iPad - és természetes, hogy a vállalat a lehető legvonzóbbnak szeretné feltűntetni a számítógépes termékcsaládját.
A jelenlegi belső megfontolások alapján a vállalat 2025-ben dobhatja piacra az első érintőképernyős Macjét a MacBook Pro nagyobb frissítésének részeként - állítja egy (a tervek bizalmas jellegére hivatkozva) a neve elhallgatását kérő forrás.
A cupertinói (Kalifornia) székhelyű Apple az ügyben megkérdezett képviselője nem kívánt nyilatkozni.
A jelenlegi munkálatok szerint azonban az Apple első érintőképernyős MacBook Pro-ja megtartja a hagyományos laptop dizájnt, beleértve a hagyományos trackpad-et és billentyűzetet. A laptop képernyője azonban támogatná az érintéses bevitelt és a gesztusokat - akárcsak egy iPhone vagy iPad. Idővel pedig valószínűleg az Apple több Mac modelljére is kiterjesztené az érintőképernyő-támogatást.
A MacBook Pro megújításának részeként az Apple azt is tervezi, hogy kijelzőit az organikus fénykibocsátó dióda, azaz OLED technológiára állítja át. A vállalat jelenleg LCD-ket (folyadékkristályos kijelzőket) használ a Mac-jeiben, de az iPhone-ok és az Apple Watch-ok már az OLED-del készülnek. Ezek a képernyők jobb fényerőt és szebb színeket kínálnak, és a hírek szerint 2024 első felében az iPad Pro-ra is megérkeznek majd.
Ha az érintőképernyős Mac tényleg megvalósul, az jelentős fordulat lenne. Az Apple egykori vizionárius igazgatója, Steve Jobs szerint az az elképzelés, hogy a számítógép-felhasználóknak fel kell nyúlniuk, hogy megérintsenek egy függőleges képernyőt, "nem működik".
"Az érintős felületek nem akarnak függőlegesek lenni" - mondta 2010-ben. "Hosszabb idő után a karod le akar majd esni".
Jobs utódja a vezérigazgatói székben, Tim Cook az utóbbi években is fenntartotta ezt az álláspontot. 2012-ben azt mondta, hogy a Microsoft Corp. által gyártott táblagépek és a laptopok keverésével létrehozott hibrid készülékek olyanok, mintha egy kenyérpirítót kombinálnának a hűtőszekrénnyel.
Az Apple azonban más területeken előfordult már, hogy változtatott az irányvonalon. Jobs anno azt is mondta, hogy az Apple nem fog telefont vagy táblagépet árulni, pedig ezek mára kulcsfontosságú üzletágakká váltak a vállalat számára.
Az Apple laptop versenytársai, köztük a Dell Technologies Inc., a HP Inc., a Microsoft, a Lenovo Group Ltd., a Samsung Electronics Co. és az Acer Inc. pedig az érintőképernyőkkel képzelik el a jövőt. A nagy számítógépgyártók közül jelenleg ugyanis az Apple az egyetlen, aki nem kínál ilyen terméket.
Vannak arra utaló egyéb jelek is, hogy az Apple fontolgatja az irányváltást.
A vállalat 2018-ban elkezdte kombinálni az alkalmazásait, és iPad-alkalmazásokat hozott a Macre. A következő évben ugyanezt tette a külső fejlesztőktől származó alkalmazások esetében is. 2020-ban a vállalat elkezdte engedélyezni az iPhone-alkalmazások futtatását a számítógépein.
Ez az átállás azonban reflektorfénybe helyezte a Mac érintés-támogatásának hiányát. Egy-egy iPhone-ra tervezett alkalmazás használata Macen sokszor kimondottan körülményes.
Az Apple még az érintőképernyőkkel kapcsolatos fordulat ellenére sem dolgozik aktívan az iPad és a Mac operációs rendszerek kombinálásán - mondták a helyzetet ismerő személyek. Az első érintőképernyős Macek valószínűleg a macOS-t fogják használni továbra is.
Az Apple vásárlóinak egy része évek óta kérte az érintőképernyős Mac-eket, és a vállalat korábban is tett kísérleteket arra, hogy kielégítse ezeket a felhasználókat. 2016-ban például bevezette a Touch Bar-t, egy virtuális csíkot a billentyűzeten, amely funkciókat vezérelt. A funkció csúnya kudarcot vallott, összezavarta a fogyasztókat, és az alkalmazásfejlesztők körében sem vált igazán népszerűvé. Az Apple 2021-ben végül megszüntette a funkciót a csúcskategóriás MacBook Pro-n.
Tavaly októberben az Apple már kevésbé volt határozottan elutasító az érintőképernyős Mac-ek ötletével szemben. Amikor egy konferencián a kilátásokról kérdezték, Craig Federighi szoftverfejlesztési vezető a következőt válaszolta: "Ki tudná megmondani?".
Forrás: Bloomberg
Kapcsolódó tartalmak:
- Nem lesz új iPhone SE
- A legfrissebb iPhone 15-16 pletykák
- Tavasszal végre befuthat az Apple VR headsete