Milyen kijelzőt szeretne egy átlagos mobil felhasználó?
AMOLED vagy LCD? QHD+ vagy FHD+? 90 Hz vagy 120 Hz? Jönnek a preferenciák!
Ahány okostelefon gyártó és készülék, annyi fajta különböző méretű, technológiájú és tudású kijelző, de vajon milyen panelről álmodoznak az átlagos felhasználók? Erre a kérdésre próbál meg választ adni egy új felmérés, melynek elkészítésében több ezer mobil júzer vett részt.
Az AMOLED-LCD csatát kapásból fölényesen nyerte a mostanság egyre szélesebb körben használatos, lényegében végtelen kontrasztarányú és hatalmas betekintési szögű AMOLED a maga 87,41 százalékos részesedésével. Ezzel szemben a háttérvilágítást felvonultató LCD technológiára már csak 7,16 százaléknyi voksot adtak le.
Felbontás tekintetében az FHD+, vagyis lényegében a 16:9-ről 21:9-ra adoptált Full HD dominál, melyre a voksok 40,51 százaléka érkezett. Nem sokkal lemaradva, 36,59 százalékkal második a QHD+, az Ultra HD 4K-ra azonban mindössze 14,97 százalék szavazott, vagyis elmondható, hogy a jelen esetben relatíve kis felületen kevesen látnak fantáziát ebben az elsősorban tévékre kitalált hatalmas felbontásban. Megjegyzendő, hogy az idejét múlt HD+ felbontásra is érkezett 2,73 százaléknyi szavazat.
Az elmúlt időkben egyre komolyabb harcot folytatnak a gyártók a frissítési sebesség kapcsán. A megkérdezettek 49,57 százaléka, vagyis lényegében kettőből egy szavazó azt nyilatkozta, hogy ő bizony csak és kizárólag a 120 Hz-es rátával hajlandó kibékülni, 25,85 százakék pedig a 90 Hz-re voksolt. A 144 Hz-es opció csak 8,25 százaléknyi voksot kapott, vagyis az átlagos júzerek ezt már egyszerűen túl soknak találják a jóból.
Az ívelt-sík kijelző csatát egyértelműen a sík panelek nyerték meg, melyekre 71,15 százaléknyi szavazat érkezett, szemben az ívelt képmegjelenítők 20,03 százalékos részarányával.
A kijelző feature-ök közül a HDR, vagyis a nagy dinamikatartomány tarolt legjobban, melyre a szavazatok 25,76 százaléka érkezett. Minimális a lemaradása a 25,59 százaléknyi voksot kapott ellenálló üvegnek, és a 10 bites panelre is sokan szavaztak, így az végül 19,09 százalékon zárt. Az AOD mód, vagyis az Apple mobilokból még mindig hiányzó, de hamarosan talán megérkező készenléti kijelző üzemmód 15,81 százalékos, a DC elsötétítés pedig 13,75 százalékos részesedést ért el az online szavazáson.
A DxOMark aktuális kijelző-toplistájának élén a tavaly ősszel debütált aktuális Apple csúcsmodell, az iPhone 13 Pro Max tanyázik, mely nem kevesebb, mint 99 pontot zsebelt be a minden részletre kiterjedő tesztben. A második szintén egy almás logós készülék, a kicsit kisebb kijelzővel felvértezett és 98 pontra értékelt iPhone 13 Pro.
A képzeletbeli dobogó harmadik fokán a Honor Magic4 Ultimate, illetve az Oppo Find X5 Pro osztozik, melyek 95-95 pontot értek el. Az ötödik a 94 pontos Oppo Find X5, a hatodik pozícióban pedig a következő 93 pontos készülékek találhatók: Apple iPhone 13, Huawei P50 Pro, Samsung Galaxy S22 Ultra és Samsung Galaxy S22+.
Kapcsolódó cikkek:
- Mindent ver az iPhone 13 Pro Max kijelzője
- Bemérték az iPhone 13 mini kijelzőjét
- A csúcs iPhone simán veri kijelzőben az S22 Ultrát