Magyarországról is kértek adatokat az Apple-től

Apple Hírek   |   2016.04.20 - 19:28   |   Írta: Pausch Rita   |   2616
20. ápr Magyarországról is kértek adatokat az Apple-től

Az almás cég kiadta legújabb féléves jelentését a hozzá befutó összes kormányzati adatkérésről.

A cupertinóiak, noha csak idén éleződött ki komolyan az adatszolgáltatás kérdése, régóta nem vacakolnak ez ügyben. 2013 óta egész egyszerűen nyilvánosságra hozzák félévente a jelentést, hogy melyik országból hányszor kértek tőlük adatszolgáltatást. A mostani jelentés a 2015. július és december közötti időszakra, vagyis a második félévre, vonatkozó adatokat tartalmazza.    

 Miközben az Apple az FBI-jal folytat különböző frontokon csatákat a titkosítás kérdéséről és sokan azt hihetnék, hogy a cég durcás gyerek módjára megtagadja az adatszolgáltatást, a háttérben ugyanúgy futnak be az adatszolgáltatási kérések a különböző nemzetvédelmi és rendvédelmi szervektől, méghozzá nem csak az Egyesült Államokból, hanem a világ minden tájáról.

A jelentést külön osztják aszerint, hogy az adatkérés készülékekre, egyenlegekre, vészhelyzetben, vagy nemzetvédelmi ügyben érkezett-e. Illetve kiderül az is, hogy egyes országokból, hány alkalommal, hány készülékre kértek és az Apple hányszor szolgáltatott valamilyen jellegű adatot, illetve, hogy ezt milyen százalékban tette.

Ugyanakkor az Alma nem részletezi, hogy pontosan milyen készülékeket érintenek főleg a kérések és az adatszolgáltatás. A készülék szó ebben az esetben ugyanis nem csak telefont jelenthet, hanem akár iPadet, vagy egyéb Apple termékeket is. Továbbá azt sem tudjuk meg, hogy az országok mely szerveitől futottak be az igények. (Kivétel Lengyelország, ahol főleg vámügyi hatóságoktól keresték az Apple-t, illetve Dél-Korea, ahol a bekért adatok nagy része a lopott készülékeket érinti.)  

A legnagyobb arányban általában azoknak az országoknak a kéréseit teljesíti a cég, ahonnan nagyon csekély számban érkezett kérés. Ilyen például a 100%-os Lichtenstein egy kéréssel egy készülékről, Szlovákia 3 kéréssel 12 készülékről és Uruguay szintén egy kéréssel egy készülékről. Bár ez sem törvényszerűség, ugyanis Szaúdi-Arábiának és Monacónak az egyetlen kérését egy készülékről sem teljesítették.

Az Egyesült Államokból magas számú beérkezett kérés (4000) érkezett, ami sok készüléket (16148) érint és az Apple 80 %-os arányban teljesítette az adatszolgáltatás valamilyen formáját. (Ez úgy értendő, nem tudni, hogy csak részlegesen, vagy teljesen teljesítették a befutó kérést.) Szintén nagyon sok adatot (11 989 alkalommal, 31 360 készülékről) igényel Németország is, de nekik mindösszesen csak 52 %-ban nyújtott segítséget az almás cég.

Hazánkból a szóban forgó félévben összesen 31 alkalommal érkezett különféle szervektől adatszolgáltatási kérés, ami 1051 készüléket érintett és ebből 18 alkalommal, vagyis összesen 58 %-ban szolgáltatott adatot az Alma.  

Az adatszolgáltatásról az Apple álláspontja a következő:

„A kormányzati megkeresésekről annyi információt adunk meg, amennyi jogszerűen csak megtehető. Amikor egy olyan kérés érkezik be hozzánk, ami személyes adatokat érint, akkor erről értesítjük az érintett ügyfelet, e nélkül nem tehetünk semmit. Természetesen fenntartjuk a jogot, hogy kivételeket tegyünk különleges esetekben, amikor az információ elhallgatása gyermeket vagy más személyt sodorna súlyos veszélybe, vagy a tájékoztatás a mögöttes ügyből kifolyólag nem alkalmazható.”     

Forrás: Apple

Kapcsolódó cikk:
Az Apple nem hajlandó hátsó bejáratot biztosítani az FBI-nak
Az FBI-nak már nem kell az Apple segítsége



Kommentek megjelenítése