Az Alma és a kamu
Egy ideje koptatom a számat, hogy mikor csattan már le az embereknek, hogy amit csinálnak a várható Apple termékek körüli őrjöngéssel az baromság. A napi betevő Apple hírek között mindig van legalább egy (általában több) találgatás arról, hogy fog kinézni a legújabb típusú készülék, szoftver, milyen tulajdonságokkal bír majd. Egyszer. Ha kijön. Nem. Nem most. Nem is három nap múlva. Majd egyszer. Ha megalkotják…
Még meg sem száradt az iPhone 5 legelső eladások számláin a pecsét, amikor már nekiláttak azt találgatni, hogy milyen lesz a 6. Ez még elmegy. De az már egy kicsit beteg, amikor egy még be sem jelentett készülék, különféle vad ötletekből kitalált pletykaváltozatát összehasonlító tesztbe teszik egy már piacra került létező készülékkel. A gyárból kilopott alkatrészeknek csinálnak teszteket. Illetve árulják elővételben a masina luxusváltozatát, sőt a pletykák alapján megalkotott hamisítványa előbb kerül forgalomba, mint maga a készülék.
A bölcsője ezeknek a vad találgatásoknak az volt, amikor különféle grafikai programokkal formaterveztek unatkozó Apple-független, rajongó grafikusok, vagy tervezők, illetve lelkes amatőrök, lehetséges új darabokat. Ez még valahol művészi tevékenység. Mindenki maga tudja, hogy mire mennyi időt szán és, ha valaki ezt élvezi, hát formatervezzen az Apple-nek önszorgalomból készülékeket! Tegye ezt addig a pontig, amíg a közösségre ez nincs romboló hatással. Ezek a jóhiszemű várakozással kevert unaloműzések viszont egy ördögi lavinát indítottak el a lejtőn.
Az utóbbi fél évben szabályosan őrjöngésig fokozódott ez az egyébként még kreatív és jópofa hobbi. Mostanra eljutottunk oda, hogy bármi megjelenik, ami egy kicsit is lehetségesnek tűnik, már tényként kezeli az internet népe.
A legjobb példa arra, hogy ez mennyire így van épp a napokban zajlott. Az iMagazin szerzője, Handras, bebizonyította a fél világnak, hogy egy kis Photoshop manőverrel simán át lehet dobni a palánkon még akár a témában jártas és viszonylag neves külföldi híroldalakat is. Mert milyen az ember? Lusta. Inkább néz, mint olvas. Inkább egy fotó alapján kerekít egy cikket, mint vegye a fáradtságot és elolvassa azt is, ami mellé van írva. A lustasággal csak az ember kíváncsisága és türelmetlensége áll szemben, a három dolog együtt viszont igen veszélyes hülyeség koktélt hoz létre.
Handras akciója egyébként a kommentekből úgy tűnik, hogy sokaknak nem is csúszott le. Kapott hideget és meleget érte, amiért fake híreket terjeszt. Még akkor is, ha kicsit sem félreérthető módon közzétette, hogy amit kirak az kamu. Nem, nem utólag. Ott helyben a kép mellé. A fake híre viszont futótűzként kezdett terjedni még így is. Ennyit erről.
Photoshop, néhány fénykép, vagy akár egy jó szög, egy rossz felbontású kép és terjed a hülyeség orrba, szájba. A jelenségért viszont felesleges lenne kizárólag a „hírek” gyártóit okolni, hiszen, ha a kutyát sem érdekelné, nem törné magát senki, csak maximum otthoni hobbiként játszadozna ilyen hülyeségekkel két „fészbúk” poszt között.
A baj az, hogy az emberek kezdték el, hogy még ki sem csomagolják a vadi új, drága Almájukat, már fél szemmel azt lesik, hogy mikor jön a következő és az milyen lesz. Mennyivel lesz jobb az övétől, amiről még le sem húzta a celofánt.
Emlékszem egy hírre egy japán csókáról, aki azon szomorkodott, hogy nem sikerült Japánban elsőként megvásárolnia az iPhone 5-öt, ezért leült a bolt elé, hogy ő megvárja az iPhone 6-ot. Ezzel technikailag ő lett a legelső, aki már sorba állt az iPhone 6-ért. Ez is valamiféle kielégülést nyújtott neki, bár szerintem ő sem gondolta volna, hogy ennyit kell majd várnia.
Konklúzió: Fóliát lehúzni mielőtt a következő érdekelne! Olvasni (és írni is) lehet, de csak értelemmel. Úgyis mindig jön a következő…