A Samsungnak Apple-fejlesztőkre fáj a foga
A dél-koreai gyártó állítólag új fejlesztőcsapatot toboroz.
A Samsung 2016-ban rukkolt elő a Galaxy S7-es készülékekkel, illetve az azokban lévő Exynos 8890-es chipsettel. Utóbbi arról volt híres, hogy elsőként épült a Samsung azon saját fejlesztésű Mongoose processzormagjaira, melyek sikeréhez igen komoly reményeket fűztek a vállalat vezetői. A Mongooge azonban végül leszerepelt, nem nyújtott kiemelkedő teljesítményt, így a Samsung 2019-ben megszűntette a fejlesztéséért felelős texasi CPU részlegét, és elbocsátott 300 főt.
Azóta eltelt két esztendő, és a Samsung most éppen az új Cortex-X sorozat sebességével elégedetlen, és emiatt állítólag ismét saját kézbe szeretné venni a mobilokba szánt processzormagok fejlesztését. Jól értesült források szerint a dél-koreai gyártó azon munkálkodik, hogy új fejlesztési projektjéhez magához csábítsa az Apple és az AMD legjobb vezető beosztású tervezőit. A behálózni kívánt kiváló tudású fejlesztők állítólag igen komoly mozgásteret kapnak majd és maguk választhatják majd meg, hogy kikkel kívánnak együtt dolgozni.
Nyílt titok, hogy a Samsung egy új chip kapcsán szoros együttműködést folytat a Google-lel, ezenkívül pedig azt is tudni lehet, hogy a következő generációs Exynos chipsetekbe már az AMD fogja szállítani a minden korábbinál ütősebbnek ígérkező RDNA2 grafikusgyorsítókat.
Közben a nagy rivális Qualcomm sem tétlenkedik, és várhatóan hamarosan leleplezi új CPU-ját. Utóbbi fejlesztésében már azok a mérnökök is részt vettek, akik a Nuvia nevezetű cég bekebelezését követően kerültek a vállalathoz. A Nuviát egyébként olyan fejlesztők alapították, akik korábban részt vettek az Apple közelmúltban debütált A14-es, illetve M1-es chipsetének tervezésében.
Nem tudni, hogy a Samsung, illetve a Qualcomm mikor rukkol majd elő az új CPU-kkal, mindenesetre nagyon valószínű, hogy a Qualcomm fog előbb elkészülni. A nuviás fejlesztők ugyanis állítólag már célegyenesbe értek az új projekt kapcsán, a Samsungnál viszont egyelőre még csak az új fejlesztőcsapat összeállításánál tartanak.
Lényeg a lényeg, az Apple chipfejlesztői igen komoly népszerűségnek és elismerésnek örvendenek az iparágban. Az amerikai gyártó tavaly ősszel rukkolt elő legújabb mobil chipsetével, az A14 Bionic nevezetű SoC-vel, mely többek közt a 12-es iPhone-okban és a negyedik generációs iPad Airekben is szolgálatot teljesít. Ez a 64 bites 6 magos chipkészlet a legmodernebb 5 nanométeres gyártási technológiával készül és 11,8 milliárd tranzisztort vonultat fel. Összehasonlításképp, a 7 nanométeres csíkszélességű A13-as elődben még "csak" 8,5 milliárd tranzisztor található.
Az ARM big.LITTLE architektúrájú és maximum 3,1 GHz-es órajelű A14 Bionicben két nagyteljesítményű Firestorm- és négy alacsony fogyasztású Icestorm processzormag teljesít szolgálatot, ezenkívül pedig a 4 magos grafikusgyorsító és a 16 magos Neural Engine mellett sem mehetünk el szó nélkül. Érkezőben az utód: az idén ősszel debütáló 13-as iPhone-okba szerelendő A15-ös chipset minden korábbinál ütősebbnek ígérkezik.
Ugyancsak tavaly ősszel debütált a Mac számítógépekbe és iPad Pro tabletekbe szánt M1 chip. Ez a szintén 5 nanométeres csíkszélességű SoC 16 milliárd tranzisztort vonultat fel, és nemcsak kiváló teljesítményt biztosít, hanem egyben szerény is a fogyasztása. A 4+4 CPU-s, illetve maximum 8 GPU-s Apple M1 utódja hamarosan várhatóan M2 néven debütál majd.
Kapcsolódó cikkek:
- Világelső újdonság az Apple A14 chipsetben
- Hasít az első sebességtesztekben az új iPad Pro
- Tömeggyártásba került az Apple M2-es processzora