Cross・AppleTV (Amazon Prime)
Vannak határok, amiket nem szabad átlépni.
Alex Cross (Aldis Hodge) élete sínen van, fiatal kora ellenére pszichológiát végzett, majd nyomozó lett és már a harmincas éveiben olyan karriert tudhatott a háta mögött, amit még a legtapasztaltabb detektívek egy élet alatt sem képesek elérni. Már most egy legenda, akiről mindenki nagy nagy tisztelettel beszél, van egy gyönyörű felesége, akit mindenkinél jobban szeret, két csodálatos és egészséges gyermeke. Legjobb barátja, akivel együtt nőttek fel közvetlen társa a nyomozásokban, mi baja lehet? Hogyan lehet elrontani egy életet, ami ennyire tökéletes? Sajnos ahogyan az lenni szokott, ami megtörténhet az sajnos meg is történik, az embernek meg kell becsülnie minden egyes boldog pillanatot, mert bármikor történhet valami, ami teljesen kettétöri a világunkat, mindent ami eddig olyan jó volt, amit természetesnek vettünk. Crossal sajnos az történik, amitől a legjobban félt, az amit egynormális ember egy életen keresztül se lenne képes feldoglozni ...
A Cross című sorozat az Amazon Prime Video kínálatában Alex Cross karakterének modern adaptációját mutatja be, aki James Patterson népszerű regényeiből ismert. A széria egyszerre mélyen személyes és izgalmas krimi, amely az egykori FBI-profilozó és pszichológus mindennapjait tárja elénk, miközben saját tragikus múltjával és egy sor különleges bűnüggyel küzd. A regényeket Patterson 1993 óta írja és valami döbbenetesen termékeny a munkássága, idáig több mint harminc részt írt, amiknek a legtöbbje New York Times bestseller lett, a legutóbbi részt 2023-ban adta ki, aminek a címe eléggé árulkodó; „Alex Cross Must Die” avagy Alex Crossnak meg kell halnia. Bízzunk benne hogy ez nem egy búcsúzkodás akart lenni, de ha mégis ez lenne a helyzet akkor is bőségesen elég alap lesz, amire a sorozatot esetlegesen építeni lehet. Mindez csak attól függ, hogy mennyire sikeres, így az első évad után szerintem nem lehet rá panaszunk.
A sorozat egyik legnagyobb erénye Aldis Hodge lenyűgöző alakítása Alex Cross szerepében. Az ő karaktere egyszerre kemény és sebezhető, különösen a vele történt szörnyűség feldolgozása során. Az emberi oldalt a családi dinamikák erősítik, különösen Cross gyermekei és nagymamája, Nana Mama révén, akik érzelmi alapot adnak a történetnek. Isaiah Mustafa, aki John Sampsont, Cross legjobb barátját alakítja, szintén kiváló partneri kémiát hoz a történetbe, ami sokszor humorral és emberi pillanatokkal egészíti ki az intenzív cselekményt. A sorozat nemcsak izgalmas bűnügyekkel foglalkozik, hanem komoly társadalmi kérdéseket is érint, mint például a rendőri túlkapások, az intézményes rasszizmus és a közéleti aktivizmus veszélyei. Ez a kontextus életszerűbbé és relevánsabbá teszi a történetet, különösen az amerikai társadalmi helyzet fényében. A Black Lives Matter mondanivalója végre érthetővé válhat minden olyan ember számára, akik azt gondolták, hogy ez csak a bőrszínről szól. Mindeközben kibontakozni látszik, egy megdöbbentő és fordulatos cselekmény, ami egy elképesztően elborult agyú tömeggyilkos köré épül. Az éppen aktuális gonoszt a „Blacklistből” megismert és megszeretett Ryan Eggold alakítja, aki ezúttal is bebizonyította, mennyire tehetséges, nem lehet beskatujázni, vannak olyan tehetséges színészek akik bárkit képesek eljátszani, ő pontosan ilyen.
Noha a cselekmény izgalmas, időnként túl sok szálat mozgat egyszerre, ami néha eltereli a figyelmet a központi rejtélyekről. A bűncselekmények és a karakterek közötti kapcsolatok mélyek, de egyes nézők számára zavaró lehet, hogy túl sok “függöny mögé” pillanthatnak a gyilkosok és rendőrök viszonyrendszerében. Az évad végére több kérdés is megválaszolatlan marad, ami nem mindenkinek lesz kielégítő. De úgy gondolom, hogy ha valakinek valóban tetszett a sorozat, akkor nem kell hozzá csupán pár kattintás és rögtön kiderül, hogy ez az évad csak a kezdete volt egy döbbenetesen hatalmas és tartalmas regény ciklusnak, aminek a lényege hogy fokozatosan építik fel a karaktereket. Először megértjük, majd megszeretjük őket, hatalmas utat járnak be, mindeközben fejlődik a személyiségük és bizony a mai modern regényekben mindig ott van a kockázata, annak hogy bárki, bármikor meghalhat. Ettől olyan életszerűek a karakterek, ettől olyan olvasmányos a történet, jelen esetünkben pedig kielégítő szórakozás a szemnek, mikor olyan jó egy sorozat, hogy alig várjuk már a folytatást.
A Cross egy összetett, karakterközpontú thriller, amely az akciót és az érzelmi mélységet ügyesen kombinálja. A modern társadalmi kérdések beépítése és a karakterek közötti hiteles kapcsolatok kiemelik a sorozatot a krimi műfajában. Azok számára, akik szeretik az erőteljes főszereplőket és a sokrétű történetmesélést, a Cross megér egy próbát, különösen, hogy már a második évadot is megerősítették a készítők. Bevallom én nagyon örülök annak, hogy manapság ennyire divatosak lettek a regényadaptációk, hiszen végtelen számú regényciklus és érdekes karakter lapul ott a könyvek belsejében. Lapozni kéne már a képregényektől és az olyan epikus történetek rókabőreitől, amiknek a sikerét képtelenség újra meglovagolni, mert ami volt az volt, elmúlt, egy messzi messzi galaxisban és jobb lenne ha ott is maradnának végre.
Szerintünk: 4/5 | IMDb: 7.2 | Rotten Tomatoes: 75% | Metacritic: 62
Cross (season 1 | 2024 -)
Akció, Krimi, Dráma, Misztikum, Thriller
Rendezte: Craig Siebels, Stacey Muhammad, Nzingha Stewart, DirectorX, Carl Seaton
Írta: Blaize Ali-Watkins, Ron McCants, James Patterson (regény), Sonja Perryman, Ben Watkins, Jim Dunn, Sam Ernst, Aiyana White, Gary Lundy, Alexandra Salerno
Zene: Ali Shaheed Muhammad, Adrian Younge
Szereplők: Aldis Hodge, Isaiah Mustafa, Juanita Jennings, Alona Tal, Samantha Walkes, Caleb Elijah, Melody Hurd, Jennifer Wigmore, Eloise Mumford, Ryan Eggold, Stacie Greenwell, Johnny Ray Gill
Játékidő: 8x 1óra
Ha rendelkezel Amazon Prime előfizetéssel, akkor állítsd be és nézd AppleTV-n keresztül, ami az egyik legkényelmesebb, legfelhasználóbarátabb, legelegánsabb felület amivel idáig találkoztam, próbáld ki te is!
Kapcsolódó tartalom:
>>> Eladó AppleTV választék az oldalunkon
>>> The Penguin sorozatkritika