The Horus Heresy: Legions・Tesztlabor
Warhammer 40.000, a legendás Horus Eretnekség kártyacsatában?
Nem tudom, hogy létezik-e olyan ember akinek be kellene mutatni a Warhammer 40000 elképesztő világát, de ha mégis akkor jöjjön most egy kis történelem. 1987-ben a Games Workshop kitalálta a Warhammer táblás szerepjátékot (amiben a modelkészítés és festegetés egyesül a szerepjátékok értelmiségi szórakozásával) és írt neki egy egészen elképesztő háttértörténetet a Császárról, az Űrgárdistákról, egy brutális disztópiáról, amit a 90-es évek elején Ian Watson írói munkássága koronázott meg. Az öregfiú, Inkvizítor című regénye elképesztő magasságokba emelte ezt a történetet és olyan mélységet adott a történetnek, amit még Frank Herbert a Dune írója is megirigyelhetett volna. Következő regénye az Űrgárdista volt, amiben egészen pontosan leírta milyen képzésen és fejlődésen mennek keresztül ezek a szuperkatonák, majd az Inkvizítorral összefonta a kettő történetet, a két főszereplő élete összefonódott majd mindebből csinált egy trilógiát. Mondanom sem kell hogy ezek a regények legendás magasságokba emelték a Warhammer háttértörténetét, ami a mai napok óta is hatalmas rajongótáborral rendelkezik, utoljára egyébként 2017-ben jött ki hozzá új szabálykönyv.
A Horus eretnekség az egyik legfontosabb része a háttértörténetnek, száz évvel játszódik az eredeti történések előtt és ez a legfőbb oka annak a lepusztult és rothadó világnak, amiben a Warhammer játszódik. Horus a császár jobb keze volt, a legkedvesebb fia, az összes légió hadvezére, akit elragadott a Káosz, megrontott őt és vele együtt a gárdista légiók felét. Borzalmas testvérháború tört ki a császár ellenes és a káosz által megfertőzött testvérek között, sokan odavesztek a háború alatt, a világ megváltozott, Horust legyőzték, a császár pedig halálos sérülést szenvedett. Nem is létezhet ennél jobb táptalaj egy játék számára, éppen ezért nagy nagy reményekkel indítottam el a Legionst, ami a bemutatók alapján ígéretes jelöltnek tűnt, ha érdekel a véleményem róla akkor maradj velünk, ne menj sehova!
Az első dolog amit mindenképpen tudnotok kell, hogy ez a játék nem egy Hearthstone, tehát nem szabad olyan magasságokban lévő játékkal összehasonlítani amit a Blizzard csinált, még csak nem is MAGIC, tehát ugyancsak nem kéne a komplex és összetett szabályrendszert keresni egy olyan játékban ami csak most jött ki, míg a MAGIC minden kártyajáték alapja, a mérföldkő, amire minden épült. Legyünk egy kicsit nyitottabbak és elfogadóbbak, hagyjuk hogy az elképesztő Warhammer világ elragadjon minket. Én legalábbis erre törekedtem és nagyon de nagyon szerettem volna ha elkap a játék. De sajnos nem sikerült annyira amennyire szerettem volna. A kártyákon szereplő képek nagyon jók, nem is csodálkoznék azon ha az eredeti kártyajáték képeit használták volna fel. De valahogy az egész játék menürendszere és a prezentáció kicsit olyan gumicsizmás volt a számomra, ez nálam annyit tesz hogy egy kicsit olyan csövesbánat, felemás munkának tűnik nekem, mintha egy rajongó készítette volna unalmas karanténos napjaiban házifeladatra. A játék alatt szóló zene meglepően jó és hangulatos, a szinkronok úgy ahogy elmennek, de mindez nem is számít olyan nagyon, ugyanis a kampány része a játéknak csak egy rövid részét képzi az egész élménynek. Ezen túl kell jutnunk, egy picit beleláthatunk abba milyen lehetett a testvéreknek átélni a háborút, illetve megismerkedhetünk a szabályrendszer alapjaival is.
A játék igazi lényege csak ezután jön, amikor megkapjuk a deckünket és végre más emberek ellen játszhatunk. Az összegyűjthető lapok száma egészen elképesztő, összesen tíz áruló legióval, kilenc szövetségessel játszhatunk, illetve lesz három csoport semleges kártya is, olyan legendás deckeket rakhatunk össze mint a császár elsőszámú Ultramines légiója, vagy a másik oldalon lévő Emperor’s Children. Mindegyik légió más és más kártyákkal rendelkezik, vannak erősségeik, gyengeségeik, mindegyik komplett más stratégiát igényelnek. De természetesen eleinte csak össze vissza lesznek kártyáink, nem tudunk komplett deckeket összeállítani kedvenc családunkból. Az online meccsek viszont piszkosul izgalmasak tudnak lenni, úgy érzem (és nem is csodálkozom rajta) hogy ennyi típusú deck mellett a balanszot létrehozni kb. lehetetlen, a felsőbb szinteken bizonyára már bele fogunk futni olyan játékosokba akik rájöttek valami pusztító kombóra és sorra darálják le az embereket. Egy ilyen játék kibalanszolása akár évekbe is beletelhet, a kérdés már csak az, hogy életben fog-e maradni a játék ilyen hosszú ideig. Én attól félek, hogy a Legions prezentálása nem elég profi ahhoz hogy fenn maradjon egy olyan erős piacon, ahol jelenleg a legnagyobb címek uralkodnak. Picit látványosabb effektek és menürendszer kellett volna, ami méltó egy olyan hatalmas címhez mint a Warhammer 40000. Érdekes mert a játékot a Games Wrokshoppal kézen fogva fejlesztették és valahogy nem tudom elképzelni hogy ez az egyszerű design nekik tetszett volna, vagy ha mégis akkor sajnos nem elég jó az ízlésük.
Az ötlet hogy szinte az összes Űrgárdista klánt össze tudjuk gyűjteni mindkét oldalon (császárhű és káosz gárdistái) nagyon merész volt és ambiciózus. De sajnos ahogyan azt már korábban írtam a kártyásjátékok terén is annyira nagyon erős a mezőny, hogy ennél sokkal de sokkal jobb megvalósításra lett volna szükség. Engem sajnos nem fogott meg a játék úgy érzem maximum csak a középmezőnyre lesz elegendő jelen formájában, hiába élvezetes és jó a játék, könnyen tanulható, átlátható szabályrendszerrel (főleg a tapasztaltabb kártyások számára) ha valahogy nem hagy mély nyomot az emberben és nem vágyunk arra, hogy reggel felébredve végre megint játszhassunk vele. Hardcore rajongók számára mindenképpen ajánlanám, főleg azoknak akik az eredeti kártyajátékot is ismerik, lehet számukra egy egészen más dimenziót fog megnyitni a játékélmény szempontjából. De aki még csak most találkozott ezzel a branddel, esetlegesen még nem játszott más kártyajátékokkal az ne ezzel kezdjen, mert nem azt fogja látni amit manapság 2020-ban joggal elvárhatunk egy F2P játéktól. Nem csak a Warhammer. de a Horus eretnekség legendás története is ennél sokkal de sokkal többet érdemelne, legalábbis szerintem, neked mi a véleményed?
Szerintünk: 3/5
A játék ingyenesen letölthető az iTunes áruházból.