500 millió Yahoo felhasználó adatait lopták el
A cég pedig két évig észre sem vette…
Tegnap a felhasználók bejelentkezve Yahoo fiókjukba (köztük ezen sorok írója is), egy különös üzenettel találhatták szemben magukat és még mit sem sejthettek arról, hogy egy tragikomédia részei. A Yahoo egy bizonyos „biztonsági ügyről” tájékoztatta felhasználóit, egész pontosan, hogy 2014 végén (!) néhány (!) felhasználói fiók adatait ellopták a rendszerükből… Ezért kérik, hogy mindazok, akik azóta nem változtatták meg jelszavukat, most tegyék meg.
Feltehetően az átlag felhasználó – hozzám hasonlóan – pislogva meredt az üzenetre, miközben sehogy sem értette a dátumot. Miközben a biztonság kedvéért (2014 óta már sokadjára) megváltoztattam a jelszavam, még azon is elgondolkodtam, hogy talán a levélben elírták a dátumot… Nem. A dátum helytálló.
A hivatalos közlemény szerint a helyzet úgy áll, hogy a Yahoo rendszeréből „legalább” 500 millió Yahoo felhasználó különféle adatait (nevek, e-mail címek, telefonszámok, születési adatok, jelszavak és a biztonsági kérdések válaszai) ellopták. A cég nem hiszi, hogy a hackerek hozzáférhettek bankkártya információkhoz vagy banki adatokhoz, mivel azokat másik rendszerben tárolják, nem a támadást ért blokkban.
Van a Yahoo-nak félmilliárd felhasználója?
Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy miért csak most szólnak? A tájékoztatásból kiderül, nyáron felfigyeltek rá, hogy néhány hacker Yahoo fiók-hozzáféréseket kezdett árulni a neten, ezért vizsgálatot indítottak és lőn csoda, észrevették, hogy „néhány” fiók adatait „feltehetően egy kormány megbízásában dolgozó hackerek”* ellopták.
Tényleg van a Yahoo-nak félmilliárd felhasználója?
Minden érintett fióktulajdonost értesítettek, és a következőket ajánlják felhasználóiknak:
- Változtassák meg a jelszavakat és a biztonsági kérdések válaszait, valamint a felhasználó minden egyéb más oldalon használt olyan jelszavait, amelyek egyeznek a Yahoo fiókéval.
- Figyeljék, hogy nem zajlik-e gyanús tevékenység a fiókjukban.
- Elővigyázatosan kezeljenek minden olyan kommunikációt, ahol a személyes adataikról kérdezik őket.
- Ne kattintsanak gyanús e-mailekben érkező linkekre, illetve ne töltsenek le csatolt file-t ilyenekből!
- Valamint mérlegeljék a Yahoo Account Key használat, ami kétlépcsős belépési azonosítást kínál fiókjukba való belépéskor.
Ez a félig szomorú, félig viszont határozottan nevetséges botrány minden bizonnyal elég sokat árthat a Yahoo éppen zajló felvásárlásának és feltehetően ezek után az egyelőre csak az Egyesült Államokban elérhető, és tegnap beharangozott Yahoo View iOS app használatára sem lesz nagy érdeklődés egyelőre...
*forrás: MTI
Kapcsolódó cikk:
Adatvédelem: gondolkodj mielőtt késő!
Te bevállalnád a börtönt is egy iPhone 7-ért?
A kiberbűnözők a mobilszolgáltatókra támadnak
Beintett az Apple Európa legnagyobb hacker konferenciájának