A Samsung is szeret(né)i a pénzt
A Samsung Galaxy sorozatot többek között a bővíthető memóriája adta el egészen szép számban. Most viszont, a sorozat két legújabb tagjával (S6 és S6 Edge) a Samsung búcsút intett ennek a már-már hagyományos fő "pro android" érvnek számító jellemzőnek. Természetesen - ahogy az a koreaiaktól megszokhattuk - nem mentek túl messzire új üzletpolitikáért, és akárcsak egy iPhone estében, egy 32 gigabájtos ugrás 100 dollár körüli összegbe fog kerülni a kedves fogyasztónak. Azt már talán mondani sem kell senkinek, mennyire nevetségesen olcsó memóriát gyártani. Egy 32 GB-os memória 13 dollárba, egy 64 GB-os pedig 26 zöldhasúba fáj a Samsungnak. Bizony, jól számoltok: 32-ről 64 gigabájtra váltani egy finom 87 dolláros profitot jelent a cégnek.
Miért is csinálja ezt a Samsung? Hát, mert ők is szeretik a pénzt. Az Apple már évek óta hatalmas profitot tesz zsebre, nagyban köszönhető ez az "i" eszközök trükkös árazási modelljének már a kezdetektől. Samsungék pedig feltehetően úgy voltak vele, hogy ha az Apple ezt megteheti és be is jött nekik, akkor mi miért ne tehetnénk? Nem meglepő módon, az S6 Edge hajlított kijelzőjénél is irreális az árkülönbség: egy Edge kijelző mindössze 25 dolláros pluszköltség a koreaiaknak, míg a boltok polcára már 100 dollárral nagyobb árról indul, mint a sima S6.
Mindez - legalábbis egyelőre - hiábavalónak tűnik. A Galaxy S6 által produkált bevételi adatok versenyre sem kelhetnek az Apple által generált profittal. A Samsung ezen zászlóshajója az eddigi legdrágább, mind előállítását, mind anyagköltségét tekintve. Az Apple valamit nagyon jól csinálhat, ugyanis egy bekerülési költségben olcsóbb telefont 50 dollárral drágábban tud eladni. Most pedig nézzük az erre vonatkozó pontos számokat: egy S6 Edge építési költsége 290,45 dollár, az USA-ban pedig 799,99 dollárért meg is kaphatjuk. Egy 64 gigabájots iPhone 6 Plus gyártása kb. 236,04-be kerül, a boltokban pedig egy 849 dolláros árcédula kerül már rá.
Hogy mitől ilyen drága a Samsung zászlóhajója? Bizony, bizony a hajlított kijelző miatt. Érdekes megnézni mennyire is: csak a kijelző 85 dollár, ami mögött mint második legdrágább elem a processzor sorakozik - 29,50 dolláros költségével! Ugyanakkor a hajlított kijelzőnek és a Samsung egyéb, telefonjaiba beleerőszakolt "ficsörjeinek" gyakorlati haszna olykor-olykor igen csak megkérdőjelezhető. Mindenesetre a Samsungnál egy időre mindenképpen elkötelezték magukat ehhez az irányvonalhoz. Vágynak az Apple által produkált haszonkulcsra, de ezt inkább mindenféle menő, meghökkentő alkatrészek beépítésével igyekeznek elérni - remélvén, hogy majd azok miatt sokkal többen fogják az ő telefonjaikat választani. Hogy egyébként mennyire is kockázatos ez a felfogás, jól mutatja: a Galaxy S4 óta a Samsung zászlóshajóinak bekerülési költsége meredeken nő. Ezalatt az Apple-nél ezt végig sikerült a 250 dolláros lélektani határ alatt tartani. Pusztán üzleti megfontolás a Qualcomm elhagyása is. A saját maguk által fejlesztett, gyártott chipek révén még több zöldhasút tudhatnak magukénak.
Fejlődni pedig van hova, ha lépést akarnak tartani az Apple pénzhalmával. A dél-koreai mobilgyártó működési eredménye a harmadával esett az egy évvel ezelőttihez képest, bevételei pedig már a hatodik egymást követő negyedévben csökkennek.
Forrás: forbes.com
Kapcsolódó cikk: Drágább egy Galaxy S6 gyártási költsége az iPhone 6-énál