A megfizethető Macintosh
Mindössze két lehetőségünk van OS X-et futtató gépet szerezni permanensen csatlakoztatott kijelző nélkül. Egyik az Apple legdrágább számítógépe, a Mac Pro, a másik pedig a cég legolcsóbbja, a Mac Mini. Ez az apróság a tengerentúlon 499 dollárt, itthon pedig 166 ezer forintot kóstál. Az OS X tudását kiaknázni egy iPad áráért jól hangzik, de kelleni fog hozzá saját monitor, egér és billentyűzet. Ha ezek már eleve vannak otthon, az remek, ha nem akkor az ár könnyen elszaladhat. Főleg, ha ragaszkodunk a hivatalos Apple kiegészítőkhöz.
Sok Windows-os PC-t megkapunk ennyiért, de szinte az összesről sugárzik a költséghatékonyság, gagyi műanyag doboz érzés, ami a prémium érzettől nagyon messze áll. A belépő szintű Mac Mini nem kifejezetten bombaerős, de egy remek unibody alumínium megjelenést kapott és összegészében a remekül sikerült MacBook Air-re emlékeztet.
De a matt alumínium ház alatt van egy-két dolog, ami nem biztos, hogy megfelel akárkinek. Belépő szinten dual-core, kisfogyasztású negyedik generációs Inte Core i5 procit kapunk. Több pénzért eggyel feljebb elhelyezkedő Core i5-öt vagy nagyon sok pénzért már Core i7-et is kaphatunk bele. Viszont 2012-ben még akár quad-core i7-et is választhattunk, ez az igazán bivaly konfiguráció mostanra kimaradt.
A 2014 végi frissítéssel két Thunderbolt port és a gyorsabb 802.11ac Wifi került be még. Viszont a RAM bővíthetőségét elvetették. Tehát viszlát a későbbi, vásárlás utáni erősítésnek! A vásárláskor tett fejlesztésnek pedig igazán megkérik az árát: 4GB RAM-ól 8GB-ra váltás 100$ (itthon 30400 forint), 1TB Fusion drive hozzáadás még 250$ (itthon 76000 forint).
Most az apró asztali PC-k iránti kereslet felélénkült - hosszú idő után - a Mac Mini izgalmas ellenfeleket kapott a Windows részéről. Ilyen például az Alienware Alpha és a HP Pavilion Mini, amelyek közül mindkettő alakíthatjuk úgy, hogy a Mac Minivel egy árba jöjjenek ki - de természetesen mindkettőnek megvannak a saját előnyei. Ráadásul még számba se vettük a még pénztárcabarátabb opciókat, mint a Chromeboxok vagy a HP Stream11 - ezekkel pedig el is érkeztünk a 200 dolláros kategóriába.
Az Apple szerelmeseit elkeserítheti az új Mac Mini egyes területeken tett visszalépése, de egy átlag felhasználó megtalálhatja számításait. Olyanok akik egy alap asztali gépre vagy a TV-re kötött multimédia PC-re vágynak igazán jó döntés lehet - főleg, hogy OS X-et futtat relatíve kis pénzért.
Kialakítás és funkciók
Annak ellenére, hogy külsőleg minden maradt a régiben, még mindig nagyon picinek érződik a Mac Mini egy asztali géphez mérten. Formavilága pedig igazán hű a cég imidzséhez: a végletekig minimalista, az elülső panelen csak a bekapcsolást jelző fény és egy infravörös szenzor található. Ha mondjuk egy USB portra van szükségünk, akkor bizony csak a gép hátulján járhatunk sikerrel. A billentyűzet és egér nélküliség pedig további befektetést jelent. Ha mindent az Appletől rendelünk hozzá, akkor alaphangon egy jó 37 ezer forinttal számolhatunk itthon, az óceán másik oldalán pedig egységesen 69 dollár ezek darabja. Természetesen a saját, régebbi Bluetooth vagy USB eszközökkel is problémamentesen fog működni. Tartsuk ezt észben, amikor mondjuk a jóval olcsóbb HP Pavilon Minivel hasonlítjuk össze, ami már belépő szinten is tartalmaz vezeték nélküli egeret és billentyűzetet.
A hiányzó kiegészítőkért cserébe viszont, kapunk egy rakat extrát a szoftvernek köszönhetően. Már a belépő szinten járnak olyan szoftverek mint: Pages, Numbers, Keynote, GarageBand, iMovie és iPhoto (e helyét lassan átveszi a Photos app). A Mac Mini nagy előnye továbbá a flexibilitás. Nem vagyunk egy előre beépített kijelző által megkötve, mint például az iMac-ek esetében. Szinte bármire ráköthetjük ezt az apróságot, amit csak találunk magunk körül. A beállításokban az OS X lehetővé teszi, hogy számunkra a lehető legjobb legyen a képminőség adott monitorunkon. Mivel a csatlakoztatható eszközök tárháza igen széles, nagyon hasznos, hogy nincs megkötve kezünk, más szóval nem vagyunk arra kényszerítve, ami az Apple szerint a legjobban néz ki.
Portok, konfiguráció és teljesítmény
Az asztali gépek nagy előnye a remek csatlakoztathatóság. Az Apple nem is volt fukar: 4 USB port, 3 videó kimenet (1 HDMI, 2 osztott Thundrebolt/mini-DisplayPort jackek), plusz Ethernet. Az alapmodell 1.4 Ghz-es dual-core Intel Core i5 processzort tartalmaz, a Haswell sorozatból. A legújabb, ötödik generációs Brodadwell-ről még nincs infó, hogy mikor érkezne a Mac Mini vagy más Mac-ekbe. Ugyanezen modell 4 GB memóriával és egy 500 gigabájtos HDD-vel rendelkezik. Emlékeztetőül, a 2014-es Minin már lehetetlen a vásárlás után fejlesztés, az Applere egyébként jellemző igen prózai okoknál foga: a RAM az alaplapra lett forrasztva, a merevlemez pedig olyan mélyre lett "elásva", hogy hozzáférni károkozás nélkül, szinte lehetetlen.
A Mac Mini jól szerepelt az Alienware Alphát és HP Pavilon Minit felsorakoztató cnet.com tesztekben - ezekkel esik körülbelül egy árkategóriába. Egy-egy app esetében és multitaskingnál kiérdemelte az első helyet, de hatalmas különbség nincs a megszerzett pontokban. Mindkét Mac Mini ellenfél Core i3 procikkal szerelt, de olyan extrákat kínálnak, mint az egyéni videókártya az Alphában (ami kimagasló fps-hez vezetett játékos tesztekben) és az 1TB-os merevlemez a Pavilion Miniben. A tesztben felvonultatott Pavilion Mini így már a 479 dolláros volt (az alap 319 helyett), viszont az egymáshoz közelebb eső árak reálisabbá is tették a tesztet.
Figyelemreméltó, hogy a Mac Mini fej-fej mellett teljesített a mostani 13 inches MacBook Air-rel és a 21,5 inches belépő szintű iMac-kel. Ez azért lehetséges, mert mindhárom gép nagyjából ugyanazokból az alkatrészekből épül fel - csak a RAM és tárhely különbözik lényegesen. Tehát, a Mac Mini van olyan erős, mint kétszer annyiba kerülő Apple gépek!
Konklúzió
A 2014-es Mac Mini frissítés nem az amire a high-end, illetve pro felhasználók vágytak, de még mindig ez a legolcsóbb módja, hogy OS X számítógéphez jussunk.
Ha az ilyen apró asztalik között keresgélünk és játszanánk, akkor az Alienware Alpha a mi gépünk. Ha elég tárhelyet keresünk egy tisztes házimozi PC-re, akkor a tesztben szereplő 479 dolláros HP Pavilion Mini a nekünk való. Mindenki másnak - főleg azoknak akik már használtak OS X-et - a Mac Mini egy megfelelően erős asztali gép vagy házimozi PC a mindennapokhoz, de akár egy táskában is elfér, ha úton vagyunk.
Akinek megtetszett a kis masina a Stylebolt-nál elérhető raktárról 154.980Ft-os bruttó áron.
Forrás: cnet
Kapcsolódó cikk: Apple Mac Pro (2013)
MacBook Air vagy MacBook Pro? Egy kis segítség ha nem tudnál dönteni
Retina MacBook Pro, 13 inch vs. 15 inch. Melyik erőgép MacBook-ot válasszam?