Napelemmel hajtott iPhone?

Tech Hírek   |   2014.01.30 - 12:28   |   Írta: H.A   |   848

solar

Már régóta olvasni különböző spekulációkat, hogy az Apple következő nagy dobása nem lesz más mint szoláris energia használata legújabb generációs készülékeiben. Elsőre nem is tűnik megalapozatlannak a dolog: álláshirdetés napelemekben jártas mérnököknek (http://9to5mac.com), számtalan a technológiával kapcsolatos szabadalom és bírósági ügy, kiterjedt "szoláris farm" egy észak-karolinai Apple főhadiszállás közelében (http://9to5mac.com).
Na de mielőtt túlságosan elragadtatjuk magunkat, ne felejtsük el, hogy a technológia mai állása szerint egyszerűen nincs elég hely egy iPhone-on, hogy akár még a leggazdaságosabb napelem egymaga elműködtesse, illetve feltöltse a telefon akkumulátorát.

Mindezek ellenére a spekulációk, találgatások száma végtelen. Akik a technológia eljövetelét biztosra veszik, két dologra alapoznak leginkább: először is, számtalan ezzel összefüggésbe hozható megoldást védetett le az Apple 8http://9to5mac.com). Nos, ezzel csak az a baj, hogy nem először történne meg, hogy gyorsan levédetnek tulajdonképpen csak egy ötletet, csak azért, hogy nehogy a riválisé legyen - mindezt anélkül, hogy valóban lenne szándék vagy éppen kapacitás az ötlet megvalósítására. Ezen szabványok többsége inkább értelmezhető egyfajta önvédelemnek. Jóllehet, az Apple köztudottan nagy híve a megújuló energiának.
A második dolog pedig valami sokkal ködösebb. Röviden arról van szó, hogy a Corning Glass technológia kukába hajítása mögött, egy szoláris panel tervezett beépítése is közrejátszott. Itt van nekünk Matt Margolis a Seeking Alpha bloggere, aki igyekszik védeni ezt a gondolatmenetet, anélkül hogy igazából kibontaná miért is alkalmasabb a zafír az üvegnél ilyesfajta technológia esetében. Maradjunk annyiban, hogy szegény Margolis inkább csak fellelkesült attól, hogy mekkora "coolság" a zafír és kissé messzire szálltak ettől gondolatai.

Margolisnak egyébként még van egy - szerinte - tuti érve: 68 millió dolláros megrendelés érkezett napelemekre, egy magát megnevezni nem kívánó vezető okostelefon gyártótól (http://www.manz.com). Nos, az Apple-nek valóban van ennyi pénze. De a helyzet az, hogy van ugyanennyi a Samsungnak, vagy akár a Motorolanak, LG-nek, HTC-nek, sőt az olyanok is szóba jöhetnek mint a Huawei, Xiaomi. És persze, mi van ha a tényleges vásárlónak csak az épületeihez kellenek a napelemek? Mint már korábban említettük, pont az Apple használ újabban nagy mennyiségben napelemet épületei energiaszükségleteit kielégítendő.

Nézzük most picit realisztikusabban mindezen infókat. Azt leszögezhetjük, hogy a mai napig igen rossz hatásfokkal működnek a napelemek. Hatalmas felületet kell befedned igen drága napelemekkel - az állandó és megfelelő erősségű napsütésről nem is beszélve - hogy megfelelő mennyiségű energiát nyerj. A legmodernebb - jelenleg még tesztelési fázisban lévő napelemek - is csak 40%-os hatásfokkal bírnak. Egyszerűen lehetetlen egy telefonkijelző méretű napelemtől elvárni, hogy működtessen egy telefont. Viszont, egyfajta plusz erőforrásként akár még meg is valósítható az ötlet! Ugyebár a mai, egyébként hatalmas tudással rendelkező, okostelefonok egyik rákfenéje, hogy naponta tölthetjük őket. Ezt ellensúlyozhatná egy picit, ha egy kis szoláris energiával megtámogatva kibírna szeretett munkaeszközünk velünk egy megfeszített munkanapot.

Szóval, most rakjuk ezt össze. Remek marketing szöveg: "iPhone 6-ot elég az asztalod napos felén hagyni és máris nem veszít semmit töltöttségéből" plusz az Apple elköteleződését a zöld energiafajtákhoz. Máris kaptunk egy sztorit, amiben már van ráció. Gondoljunk csak bele, ott az iPhone 5s aminek TouchID szenzora mindössze pár másodpercet nyer nekünk, 64 bites processzora, pedig több mint túlzás egy telefonba. Az Apple mégis ezt olyan jól tudja találni, hogy máris kell nekünk. És sokkal sikeresebb, mint az 5c. Nos, napenergia a következő iPhone-ban? Hmm, mi beneveznénk egyre.


Kommentek megjelenítése