Így készül a világ legdrágább telefonja
A Vertu története a kilencvenes évek végéig nyúlik vissza, amikor is a Nokia egy csapat dizájnere Frank Nuovo vezetésével megkapta azt a feladatot, hogy tervezzenek egy telefont, amibe semmiféle büdzsé limit nem szól bele. Aztán idővel meg is valósították ötletüket, a Vertu mára igazi márkává, identitássá nőtte ki magát. Tavaly sikeresen le is vált a Nokiáról és azon nyomban Androidra is váltott. A mai napig ugyanaz a londoni üzem látja el a pénzes ügyfeleket Vertu készülékekkel.Egyébként az üzem érdekessége, hogy az egész csapat egy helyen van! Dizájnerek, mérnökök, összeszerelő munkások, marketingesek stb. A továbbiakban betekintést nyerhetünk a Vertu főhadiszállására, de előtte tisztáznunk kell, hogy a luxus mobilipar teljesen más, mint a hétköznapi okos telefonoké. Itt minden technikai újítás évekkel később gyűrűzik csak be és a hangsúly korántsem a technikai specifikációkon van. Jól jellemzi a helyzetet, hogy nem régen kezdtek el Anroid OS-sel forgalmazni telefonokat, a cég egyébként sikertermékének számító készülék pedig egy átdolgozott Nokia S40.
A cég mára klasszikussá vált szögletes V alakú logója a Vertu latin szót szimbolizálja, amelyet kiváló tárgynak fordíthatunk.
A Vertu főhadiszállása két részre van osztva. Jobbra találhatóak az adminisztratív és dizájn részelegek, balra pedig a tényleges üzem. Nem vicc, a recepcióról láthatjuk hogyan szerelik össze a több tízezer dolláros készülékeket.
Bővelkedik az üzem a legkülönfélébb motiváló üzenetekkel, amelyekkel tele van a fal bármerre is járunk. Nehogy elfelejtsék a dolgozók, hogy mennyire is különlegesnek számít a Vertu üzleti gyakorlata a mai üzleti piacon.
A gyártási részlegen mindenkinek kötelező egy különleges köpenyt és antistatikus lábbelit hordania.
Fentebb találhatóak a beszerzési és igazgatási részlegek, lentebb a tényleges összeszerelés, tesztelés és csomagolás történik. A már szállításra kész készülékek dobozai mögött láthatunk egy páncéltermet, ahol féltve őrzik azokat a rendkívül drága és különleges anyagokat, amit ezen egyedi készülékek gyártásához felhasználnak. Rendkívül jól védett ez a helyiség, benne kamerák a nap 24 órájában figyelnek minden mozgást.
Itt nem fogunk futószalaggal találkozni. Minden egyes készüléket egy munkás szerel össze, az elsőtől az utolsó fázisig. A végén pedig belegravírozza az aláírását. Természetesen a vásárlók nagyon értékelik ezt a fajta egyediséget, gyakran megesik, hogy külön rendelkeznek afelől, hogy ki szerelje össze a következő telefonjukat.
Luxus márkaként, a Vertu egy igen nagy elvárású vevőkörrel büszkélkedhet; ezt az attitűdöt igyekeznek átadni a dolgozóiknak is.
Ha valamit el lehet készíteni, meg lehet oldani emberi kéz munkája által, akkor a Vertunál mindig ezt az utat választják.
A tömeggyártási módszereket a lehetséges legnagyobb mértékben elutasítják, mindegyik készülék telis-tele van apró egyedi alkatrészekkel, amiket extrém szigorú minőség ellenőrzésnek vetnek alá.
Jóllehet nagy hangsúlyt fektetnek a telefon és a gyártója közötti egyedi kapcsolatra, azért néhány mozzanat tömegtermelésre emlékeztető módon zajlik.
Végső simítások egy belül elhelyezett Vertu szignón.
Minden dolgozónak saját kis munkaasztala és szerszámos készlete van.
Qualcomm a Vertu elsőszámú chip beszállítója az új, Constellation fantázianevű készülékhez.
Miután egy telefon elkészült, letesztelik gépek segítségével. Majd a dolgozó a saját kezével is teszteli, nem csak a működőképességet, hanem azt is, hogy annyira luxus hatású a telefon fogása, amennyire annak kell.
A gyártosór mellett találhatjuk a "Par Excellence" nevezetű vitrineket, amelyekben tárolnak egy minta darabot a Vertu eddigi minden készülékéből, alkatrészéből, kiegészítőjéből.
Egy Vertu készülék gyártása során használt legkisebb csavar könnyen elveszhet a tenyerünkben.
Minden egyes munkaállomásnál több ezer apró csavart, antennát és egyéb fontos részegységet tartalmazó forgó állványok vannak.
Ahhoz, hogy technikusok legyünk a Vertunál, egy 3 hónap és 1 év közötti időszakon kell átesnünk, ez sok mindentől függ, például előképzettségtől. Akármennyire is tapasztaltak vagyunk, sose kell "vakon" dolgoznunk. Egy képernyőn folyamatosan instrukciókat kapunk, a gépezet pedig folyamatosan megfelelő kis alkatrész készletet forgatja elénk az állványról.
Néha arra is szükség van, hogy szétszedjenek egy-egy készüléket, azon ritka alkalmakkor, amikor az adott készülék nem megy át a minőség ellenőrzésen.
A cég mottója, hogy amit az összeszerelő lát utoljára, azt látja elsőre a vásárló.
Ezen új Constellation típusú telefonok piaci ára valahol 25 ezer euró környékén mozog.
A Vertu jelenlegi termék palettája. Balról jobbra haladva: Signature 2008 (továbbra is a legdrágább és legexkluzívabb készülék a cégtől), Vertu Ti 2013 (az első androidos Vertu), és a legújabb Constellation, amelyet a cég csak úgy ír le, hogy "tudatosan konformistább". Az alapár ugyanígy haladva a következő: 9000, 7900 és 4900 euró.
A hivalkodó dizájnra továbbra is melléktermékként tekint a cég. Továbbra is azt vallják, hogy a vásárlóik azokat a telefonokat preferálják, amelyek úgy néznek ki, mintha a Marsról érkeztek volna.
Hutch Hutchinson, a Vertu vezető dizájnere szerint, az új androidos készülékekkel sikeresen fognak megszólítani egy szélesebb vásárlóközönséget. De továbbra is kitart amellett, hogy a Nokia S40-re építő modellnek is még van létjogosultsága.
3 dologra alapoznak alapvetően a Vertunál: másokkal összehasonlíthatatlan ügyfél támogatás és szolgálat; kisipari, kézi módszerekkel készült termékek; exkluzív anyaghasználat. A képen látható telefon aligátorbőr és cirkónium felhasználásával készült.
Richard Wilson brit szobrász készítette ezt a futurisztikus látképet kiselejtezett Vertu alkatrészekből. Az utcai lámpák antennákból, a felhőkarcolók fém keretekből, a zöld övezetek pedig alaplap darabkákból épültek. A képen ugyan nem látszik, de az installáció egy része kijelzőket is felhasznált. Hamarosan egy aukción elkelhet az egész, és a befolyt összeg jótékony célra fog fordítódni.
http://youtu.be/PFgJDABCjXo
A cikk forrása: www.theverge.com