Minden idők öt legdrágább Apple számítógépe
Az Apple szempontjai közül mindig az ár volt az utolsó, ha a felhasználók igényeit nézzük. A Forbes összeállított egy listát az öt legdrágább Apple gépről.
1. Apple Lisa
Kezdő ár: 9,995 dollár
Inflációval: 21,600 dollár
Összességébe, a Lisa a valaha készült legdrágább Apple számítógép. 1983-ban jelent meg, egy évvel az első Macintosh előtt. Minden akkor kapható számítógépnél újabb technológiákkal volt felszerelve, az utána következő Mac-nél is többet tudott, amit jóval olcsóbban, csak 2495 dollárért (mai áron 5200 dollár) árulták.
A Lisa nagyon fejlett rendszert biztosított az árért cserébe. Olyan funkciókkal volt ellátva mint a védett memória, és több feladatott is végezhettünk egyszerre, technológiák, amik még évekig nem kerültek elő az utána következő Mac-ben. Ekkora árcédulával viszont alig adott el néhány eredeti Lisa-t az Apple, épp ezért adták ki valamivel később a Lisa 2-őt, 3495 dolláros áron.
Sajnos, akkorra az emberek már jobban érdeklődtek a Mac iránt, és a Lisa az egyik legnagyobb ballépése lett az Apple-nek. Még miután újra kiadta Macintosh XL néven, akkor sem ért el vele nagy sikert, és 2700 eladatlan Lisa került leselejtezésre.
2. Macintosh IIfx
Kezdő ár: 9,000 dollár
Inflációval: 14,900 dollár
Az első Mac sikere után több különböző modellel előállt az Apple, mint a Mac Plus vagy a Mac SE.
Az erdeti design továbbfejlesztése, A Macintosh II 1987-ben jelent meg, nem sokkal Steve Jobs kizárása után.
Ebből a modellből is több változat jelent meg, enyhén zavaros elnevezéssel, mint például: IIx, IIci, IIcx és az IIfx.
Az első Mac-hez képest ezek egyre drágábban jelentek meg, Steve elképzelésével ellentétben ezek már nem alacsony árú minden egybe gépek voltak. Habár a Mac II már színes monitorral és bővítési lehetőséggel jelent meg, nevetséges túlárazott és csak prémium kategóriában lehetett árusítani.
Ezek az újabb modellek elég gyorsan lekoptak és a valamivel olcsóbb IIsi lett a legsikeresebb, a IIfx-hez képest jóval alacsonyabb ára miatt.
3. Apple III
Kezdő ár: 4,340 dollár
Inflációval 11,400 dollár
Az Apple III valószínű akkoriban az egyik legnagyobb Apple baklövésnek számított. Amíg az Apple II a fogyasztókat célozta, az Apple III üzleti célra lett fejlesztve. Vicces, de az Apple SOS-t futatta (Sophisticated Operating System), de nem volt elég szofisztikált a sikerhez. Az üzleti felhasználók is inkább az Apple II-nél maradtak vagy egyéb gépet kerestek.
1980-as megjelenésekor már több választási lehetősége volt a vásárlóknak, és az ilyen árak miatt inkább más gyártót választottak a fogyasztók.
4. Macintosh Portable
Kezdő ár: 6,500 dollár
Inflációval: 11,300 dollár
Nem csak az Apple, de a világ számára is az első laptopok közé tartozik a Macintosh Portable. Az első próbálkozás okaként elég sok funkció hiányzott belőle, főként a hordozhatóság. A Portable egy nagy gép volt, és a hordozhatósága csak az akkumulátorból adódott.
Gyakorlatilag asztali számítógép összetevőket zsúfoltak egy valamivel kisebb külsőbe, ebből adódóan elég rossz gép keletkezett. Keveset adtak el belőle, és még azévben lecserélte a PowerBook szériára az Apple, 1991-ben. A PoweBook egy jóval hatásosabb gép lett a Portable-hez képest, vékonyabb és jóval kisebb külsővel.
5. Twentieth Anniversary Macintosh (TAM)
Kezdő ár: 7,499 dollár
Inflációval: 10,140 dollár
A TAM az Apple egyik legkülönösebb készüléke. A design Jony Ive-től ered. A mai iMac minden-egyben formájára hasonlít, habár az első iMac-el ellentétben nagyon drágán árulták. Elsősorban luxus gépnek tervezték, úgyhogy volt egy két érdekes funkciója.
A gépet limuzinnal szállították a vevőhöz és Apple alkalmazottak szerelték be. A billentyűzet kar tartó része bőrből volt, és levehető trackpaddal érkezett. Szintén árultak hozzá egy kompatibilis Bose hangrendszert, ami fantasztikusan hangzott de nem örvendett nagy sikernek.
Mivel a megjelenésekor is gyűjtői darabnak szánták, egyik legritkábban fellelhető Apple gépek közé tartozik manapság, és nem is adtak el belőle túl sokat. Steve Jobs állítólag utálta ezt a projektet, és miután visszatért az Apple-hez, lejjebb vitte az árakat a többi termékvonallal együtt.