A GrayKey nevű eszköz könnyebben töri fel az iPhone-jainkat, mint hittük volna
Egy hat számjegyes jelkód is csak órák kérdése.
Néhány (főleg amerikai) bűnüldözéssel foglalkozó ügynökség már rendelkezik a GreyKey nevű dobozkával, ami ártalmatlannak tűnő külseje alatt veszedelmes képességeket rejt. Az eszköz ugyanis gond nélkül tör fel bármilyen iPhone-t, még a legfriseb iOS által nyújtott biztonság sem akardály számára. A korábbi találgatások egészen “pozitív” képet festettek a GrayKey tudását illetően: eddig azt hittük, hogy egy 4 számjegyes jelkód átrágásához órákra van szüksége, a 6 számjegyesekhez pedig akár napokra. Nos, a helyzet sokkal, sokkal rosszabb ennél.
Egy exploitot kihasználva megkerülhető az iPhone-ok azon funkciója, mely letiltja a telefonokat a többszöri, sikertelen feloldási kísérletnél.
Ezzel a tudással a háta mögött a dobozka a 4 számjegyű kódot átlagban 6 és fél perc alatt, a 6 számjegűt 11 óra alatt, a 8 számjegyűt 46 nap alatt, és a 10 számjegyűt 4629 nap alatt töri fel.
Bár az iPhone-ok 10 sikertelen feloldási kísérlet után akár teljesen törölhetők, és a beépített várakoztatás is komoly ellenfelet jelent a kódtörőknek, a GrayKey valahogy sikeresen megkerüli ezeket az óvintézkedéseket. Sajnos még abban sem lehetünk bizonyosak, hogy a kis eszköz nem tudna ennél gyorsabban feltörni egy-egy telefont.
Az Apple az iOS 9 bevezetésekor változtatta meg a jelkódok standard hosszúságát 6 jegyűre, de a GrayKeyjel szemben még az is édeskevés.
Sőt, a Motherboard által megkérdezett biztonsági specialisták azt tanácsolják, hogy a felhasználók használjanak alfanumerikus jelkódokat, amik legalább hét karakter hosszúak, és tartalmaznak (a kisbetűkön és a számokon felül) nagybetűt és szimbólumokat is.
A szimbólumokat külön kiemelték, mivel elképesztő módon megnövelik egy jelszó biztonságosságát.
Bár nem vagyok paranoiás természet, ezek az adatok még engem is megijesztettek. Bár legtöbbünknek nincs túl sok tapasztalata a nyomozóirodákkal, mégis egészen elképesztő, mennyire egyszerűen megszerezhetők az adatok az egyébként biztonságosnak hitt telefonjainkról. Felhasználóként egyetlen dolgot tehetünk, ha meg akarjuk óvni mobijaink tartalmát: a jelkód 8 vagy 10 számjegyesre (esetleg alfanumerikusra) való megváltoztatása komolyan meg tudja növelni a biztonságot. Én is átálltam a 8 számból álló kódra (ezt még viszonylag könnyen bevihetőnek és megjegyezhetőnek találtam). Nyilván ez sem nyújt feltétlen védettséget, de a semminél mindenképpen több. Ha Ti is a jelkód meghosszabbításánál döntötök, az alábbi útmutató segíthet:
- Nyissátok meg a Beállításokat
- Keressétek meg és nyomjatok rá a Touch ID és jelkód gombra
- Írjátok be jelenlegi jelszavatokat, majd válasszatok a Jelkód módosítása opciót
- Miután ismét megadtátok a jelenlegi jelkódot, az új jelkód beírása helyett keressétek meg a középen megjelenő Jelkódbeállítások gombot
- A menüben válasszátok ki, milyen típusú legyen az új kód, majd vigyétek be a telefon instrukciói szerint
Ti gondoltátok volna, hogy ilyen gyorsan fel lehet törni egy iPhone-t?
Forrás: AppleRider/MacRumors
Kapcsolódó cikkek:
- Fotókon az iPhone feltörő GrayKey nevű eszköz
- A Samsung Galaxy S10 a Face ID-hoz hasonló arcfelismerőt kaphat
- Az iPhone 5s-en is futhat az iOS 12