Life is Strange・Tesztlabor
Az élet bizony nagyon fura, ezzel mindannyian egyet érthetünk.
Főleg annak, aki egy napon arra ébred, hogy képes egy rövidet visszatekerni az időből, ennek köszönhetően gyakorlatilag minden rövidtávú hibát korrigálhat ami az életben szembejön. Már csak az a kérdés, hogy képesek vagyunk-e megfelelő döntést hozni, hogy az adott cselekmény valóban hibának számít-e. Ha érdekelnek Max kalandjai és hogy milyen módon tett szert erre a fantasztikus képességre akkor maradj velünk kedves olvasó.
A Life is Strange egy 2015-ös kalandjáték, ami PC-re Xbox ONE-ra és PS4-re jelent meg a Square Enix gondozásában. Azóta már készült egy folytatása is, a Before Storm ami epizodikus megjelenésben immáron a harmadik jár. Tervbe van véve természetesen, hogy ha sikeres a játék akkor ez is meg fog jelenni mindenki kedvenc tapiképernyőjére. Manapság a lövöldözés és gyilkolászás korát éljük, legyen szó filmekről, játékokról vagy éppenséggel a valóságról, szóval igencsak nagy csemegének és különlegességnek számít ha valaki elég merész ahhoz, hogy egy kalandjátékkal törjön be a piacra. Voltak idők amikor egyik ilyen játék jött ki a másik utána (lásd a régi Sierra sorozatokat) ma már nagy bajban van az aki ennek a műfajnak a szerelmese. Éppen ennek köszönhető, hogy a játék egész szép sikereket ért el mind pontozás terén, mind pedig a kasszáknál.
Nekem igencsak objektívnek kellett lennem amikor a pontozásra került a sor, hiszen túlságosan férfi és túlságosan 40 éves vagyok ahhoz, hogy beleéljem magam egy tinilány főiskolás kalandjaiba és hogy képes legyek azonosulni az ekkori „komoly” mindennapos problémákkal és azok megoldásaival. Bevallom nem nagyon sikerült, de igyekeztem a tényekre hagyatkozni és csak azokkal foglalkozni. Sajnálatos módon a játék itt is epizodikus rendszerben van felépítve, a 2.99-es áron csak az első fejezetet tudjuk megvenni egy öt részes teljesből. A további részeket 0.99-ért vásárolhatjuk meg (ezek ára egyébként állandóan változik), szám szerint négy további rész várható, a teljes szezonbérlet pedig 8.99-be kerül, ebből rövid matekkal kiszámolható, hogy a Life is Strange gyakorlatilag minimum 11.99 dolláros áron megvásárolható, ami nem valami olcsó, főleg egy lassan három éves játékhoz képest.
Mondanom sem kell, hogy a pénzünkért kapott első epizód rendkívül rövid, gyakorlatilag csak ismertetője a játékmenetnek, éppen hogy csak megismerjük Maxet, a képességét, a problémáit, találkozhatunk gyerekkori barátnőjével Chloe-val és éppen hogy csak körvonalazódni kezd, hogy mi is az alapfelállás, konfliktus. Engem sajnos nem igazán fogott meg ez az egész történet, pedig a játék csodaszép, az irányítás könnyen szokható, tanulható. Ha már itt tartunk, akkor ne essetek abba a hibába amibe én, ne a joyos irányítást válasszátok, mert az nagyon nem áll kézre és kényelmetlen. Maradjatok az alapfelállásnál, tehát a bal kezünket Maxen tartva tudunk kedvünkre mozogni négy irányba, míg a jobb kezünkkel tudunk 360 fokban nézelődni és megadni a mozgási irányokat. Minden mást már szimpla tapizással tudunk elérni.
Mint ahogyan azt már korábban írtam, a Life is Strange egy kalandjáték, számtalan dolgot meg tudunk nézni, el tudunk olvasni, mindenkivel tudunk beszélgetni, vagy csak pár szó erejéig infót kaphatunk róluk. Ha valaki alapos akar lenni, akkor jóval több időt el tud tölteni már az első epizóddal is, de ha haladni akarunk előre a történetben, 1-2 óra alatt a végéhez érkezhetünk és már vehetjük is meg a következő epizódot. A játékon belül egyébként minden ilyen jópofa képregényes betűkkel van prezentálva, teljesen logikus, könnyen értelmezhető hogy hol mit kell tenni, egy kis keresgéléssel és józan paraszti ésszel minden megoldható. Nem nevezném igazán nehéznek, de sajnos a korlátozott tapiképernyő miatt gyakran fogunk kapkodni, tekintettel arra, hogy az visszatekeréses időintervallumok igencsak rövidek. De szerencsére akárhányszor újra lehet próbálkozni, szóval belejön bárki aki akar.
Már az eredeti játéknak is csodaszép grafikája volt, aki a teljes élményre vágyik annak nem árt ha van a zsebében egy iPhone X, ugyanis ezen a legszebb a vizuális élmény, amivel nem is lenne gond, viszont az átirat sajnos kissé összekapott munka. Vannak benne igencsak látványos bugok; pl. kocsiban ülve, hiába megyünk előre, a táj körülöttünk nem mozog, hanem egy helyben áll, az ilyen dolgok visszavesznek kicsit a teljes élményből. A zenék stílusosak, magas szintet képviselnek, a szinkronszínészek munkája se hagy kívánnivalót maga után. A fiatalabb korosztálynak, főleg a csajszikáknak különösen maradandó élmény lesz Max és Chloe kalandja, a lényeg csupán annyi, hogy tudunk-e azonosulni a történettel. Nekem sajnos nem sikerült, de mindezek ellenére igyekeztem objektívnek maradni és a jelenlegi piaci helyzetet nézve pontozni a játékot. Kipróbálni érdemes, ha megtetszik akkor mindenképpen a szezonbérlet mellett voksoljatok, mert az olcsóbban kijön.
Szerintünk: 8/10
A játék első epizódja 2.99$-ért letölthető az iTunes áruházból.