Monument Valley 2・Tesztlabor
Ro hercegnő visszatért, de ezúttal nincsen egyedül …
A Monument Valley első része picivel több mint három évvel ezelőtt, 2014 áprilisában jelent meg, és nagyjából azonnal mindenféle díjat be is zsebelt, hatalmas nagy siker volt. Még akkor is ha a játék alapötlete nem volt éppenséggel valami eredeti (lásd Echochrome), a tálalás, a körítés, az atmoszféra azonnal elrabolta mindenki szívét.
Aki esetlegesen nem játszott még az első résszel – az egyrészt azonnal szerezze be, nem fogja megbánni – azoknak röviden leírnám, hogy miről is szól ez a játék. A Monument Valley egy csodálatos mese, melynek főszereplője Ro hercegnő, aki egy fura helyszínre került, ahol valahogy a gravitáció szabályai nem érvényesek, ahol amit látsz mindenek felett áll, az érzékelés szabályai kiélesedtek, itt bizony minden lehetséges.
A Monument Valley egy logikai játék abból is a legjobb fajta, csodálatos hangulattal, látványvilággal és zenei aláfestéssel végigkísérve. A szabályok egyszerűek, el kell jutni egyik pontból a másikba, ami elsőre lehetetlennek tűnik, az pár változtatással rögtön lehetségessé válik. Mindig lesznek a terepen olyan elemek, amiket forgatni, pörgetni, vagy éppenséggel mozgatni tudunk, ezeknek köszönhetően az út ami eddig véget érni látszott hirtelen felsejlik a semmiből, csupán az optikai csalódásnak köszönhetően. Ha ezt az alapvető szabályt megtanuljuk, nagyon könnyű dolgunk lesz.
Az első rész borzalmasan rövid volt, összesen csak tíz pálya állt a rendelkezésünkre, pár tartalmas óra esetlegesen nap után lebiggyedt szájjal ültünk az end credits előtt arról ábrándozva, hogy vajon mikor fog jönni a folytatás. Hát kérem szépen, megérkezett és „csak” három évet kellett várni rá. Ro visszatért Monument Valley-be, ezúttal viszont nincsen egyedül, a pici kislánya is vele jött. Igen, jól gondoljátok a második részben dupla élvezet várható, nem kevés változatossággal és fordulattal a játékmenetet illetően, illetve van egy kellemes – ámbátor elhanagyolható – körítés, háttérsztori is prezentálva, ami kissé sablonos és zavaros, de kutya legyek ha foglalkoztam vele.
Ro kislánya tündéri teremtés, mindig ott tipeg anuykája szoknyájánál, szót fogad, engedelmes, bármit megtenne példaképéért, néha viszont sajnos elválnak az útjaik, ilyenkor az lesz a dolgunk, hogy a kettő főhőst szinkronban mozgatva újra együtt lehessen a kiscsalád. A közös pályák hangulata teljesen más, komplex gondolkodást vár el a játékostól, azért annyira nem kell megijedni senkinek, hiszen a játék piszkosul könnyű és hiába van ezúttal tizennégy pálya, az órák rekordsebességgel fognak telni miközben játszunk vele. Érezhető a fejlődés mind látványban, mind játékmenetben, néhol izgalmasabb és trükkösebb módon játszanak a fényekkel és az elemekkel, ami miatt csak győzzük kapkodni a fejünket, hogy most akkor hol is vagyunk pontosan?
De sajnos azt kell mondjam az első rész sikerét kétlem hogy meg fogja dönteni, hiszen azon kívül hogy ezúttal ketten leszünk nem sok újdonságot sikerült felmutatni, ez inkább csak egy Monument Valley 1.5. A játék rövidsége miatt sajnos nem lehet olyan túl sok mindent írni róla, több mint valószínű hogy idővel jönni fognak kiegészítő tartalmak, mert ez bizony édeskevés így elsőre. Mert bizony a Monument Valley 2 akárcsak az elődje még mindig egy mestermű, művészi alkotás, mérföldkő a logikai játékok történelmében, semmilyen körülmények között ne hagyd ki, éppen ezért meg is kell fizetni az árát, de szerencsére nem olyan sokat mint mondjuk egy Marioért.
Szerintünk: 8/10
A játék 4.99$-ért megvásárolható az iTunes áruházból.