Kutyakonzol – Ha ezt Pavlov látná!
Szinte várható volt, hogy az emberek világának behálózása után már csak állatok következhetnek a mobilkütyük célpontjaként. Az első gondolatom az volt, amikor megláttam ezt a Kickstarter projektet, hogy tessék, már ilyen is van! Egyfelől érdekesnek tartom, másfelől viszont egy belső vívódást indít el.
A CleverPet egy kutyatanító- szórakoztató rendszer, arra az időre, amíg a gazdi nincs otthon. Egyesek szerint az eszköz egy konzol kutyáknak (XBarks), míg mások szerint már Pavlovnak is inkább valami ilyesmivel kellett volna kísérletezni.
A CleverPet alapötletét azok a jószágok szolgáltatták, amik (akik) hajlamosak felfordulást csinálni a lakásban, házban, ha egyedül hagyják őket otthon. Ismertem olyan családot, ahol a kutya egyenesen bosszút állt azért, ha egyedül kellett maradnia, bár bizonyára van, ahol inkább a kíváncsiság és az unalom a fő motiváció. Ez az eszköz viszont amellett, hogy a kutya figyelmét fenntartja, még eteti (jutalmazza) is az állatot, sőt egy alkalmazáson keresztül a gazdit is tájékoztatja folyamatosan.
A működését tekintve nagyon egyszerű. Folyamatosan kommunikál a kutyához (akár klikkerre is állítható), az állat is valamilyen módon viszont kommunikál, ezt az érzékelős nyakörvnek köszönhetően veszi a gép, majd megjutalmazza az ebet. A fejlesztők szerint ilyen módon egyfelől fenntartja a kutya figyelmét, hosszútávon pedig tanítani is képes, a tál első részében elhelyezett érintők, valamint a négyszintű beépített oktatóprogramok segítségével.
A fejlesztők ügyeltek arra is, hogy az eszköz ne legyen túl hangos a kutyával való kommunikáció során tekintettel a hallására. Nincsenek rajta kiálló részek, amit le lehet rágni, illetve maga a tál is elvileg rághatatlan anyagból készült. Ha több kutya van otthon, akkor sincs gond, a CleverPet képes felismerni őket a nyakörvek segítségével, viszont a tanítási folyamatot ez nagyban hátráltathatja. A macskatulajdonosok viszont úgy tűnik, hogy most kiszorulni látszanak, mert CleverPet kitalálói kifejezetten a kutyákra fókuszálnak ezúttal, bár hozzáteszik, vannak macskák, amelyekkel megér egy próbát a dolog.
Tehát, amiről szó van, az egy Wi-Fis kutyatál, ami üzenget a telefonunkra... Ezt is megéltük. Viccet félretéve azonban, ha magyar viszonylatban gondolkodunk és megvásárolunk egy ilyet a kutyánknak, akkor érdemes egyből egy angol nyelvtanfolyamra is beíratni, mert kétlem, hogy egy most alakuló projekt egyből elérhetővé tenné magyarul is az eszközt. Másfelől, ahogy már az elején is említettem, két rész vívódik bennem: a felelős kutyatartó és az, aki tudja, hogy az ember nem tartózkodhat állandóan otthon. Valahol jó ötletnek tartom, hogy a kutya „akkor se legyen egyedül”, ha egyedül van, de ugyanakkor félő, hogy egy ilyen gép kicsit arra sarkall, hogy most már nyugodtan otthon lehet hagyni a kis kedvencet hosszútávon, mert úgyis elvan a konzoljával.