Van aki már 2001-ben látta az iPod hosszútávú hatását
Amikor 2001 októberében Steve Jobs bemutatta az első iPodot, a fogadtatás inkább volt mondható lagymatagnak mint elragadtatottnak. Jó pár keményvonalas Apple fan teljesen értetlenül állt a dolog előtt és felháborodásuknak bizony hangot is adtak. Szemlézzünk most kicsit a MacRumors oldalának 2001-es idevágó kommentjeiből:
"Hé Apple, mi lenne ha mondjuk különböző nevetséges játékok és kütyük helyett végre tennétek valamit a nevetségesen drága és hulladék minőségű szerver termékcsaládotokkal? Vagy most már tényleg ti lesztek a vásárlók biszbaszokkal való lehúzásának felkent királyai?"
Vagy itt ez a másik gyöngyszem:
"Ezt egyszerűen továbbra sem vagyok képes elhinni! Ekkora felhajtás egy ilyen nevetséges terméknek! Kit érdekel egy MP3 lejátszó, most komolyan? Valami újat akarok, azt akarom, hogy az Apple másként gondolkodjon! Miért, de miért csinálták most ezt? Ez borzasztó..!"
Természetesen az iPod hatalmas siker lett, igazi ikonná vált. Forradalmasította egyrészt a tech világot, másrészt pedig a zeneipart. Az Apple-nek pedig sohasem látott sikert hozott, olyan bevételeket generálva ami már alapját képezhette a további sikernek. Ezért is hihetetlen - és egyben vicces -, hogy bő tíz évvel ezelőtt, mennyire nem látta ezt előre a tech társadalom nagy része. Több mint meglepő, hogy alig-alig akadt olyan szakvélemény, ami pozitív jövőképet festett az Apple-ről és leginkább az iPodról. Na de volt aki mert másként gondolkodni, fény volt az éjszakában - és ezzel a cikk apropóját is adta. Eliot Van Buskirkről van szó a CNET korábbi munkatársáról, aki egy 2001 november másodikai cikkének (http://reviews.cnet.com) a következő címet adta: "Hogyan fogja az iPod megváltoztatni a számítástechnikát".
A többséggel ellentétben, nem kezdte el szapulni az iPod árát, vagy magát a tényt, hogy mégis hogy mer az Apple egy MP3 lejátszót piacra dobni, hanem inkább a forradalmi terméket látta benne.
A következőket írta:
"Egyértelmű, hogy mi miatt számít forradalminak az iPod: hihetetlenül gyors fájlátvitel, kis méret, remek dizájn, 5 GB-os tárkapacitás. Ami pedig a jövő igazi előfutárává teszi, az teljesen független egy MP3 lejátszó funkcióitól. Gyakorlatilag bármilyen típusú fájlt rátehetünk; asztali gépünk önálló merevlemezként látja. Így kaptunk egy hordozható merevlemezt!" Nos, ez egy igencsak előrelátó bekezdés, mindössze hét nappal az iPod hivatalos bemutatója után. Így folytatja Van Buskirk: "Ha megpróbáljuk mindezt kicsit elvonatkoztatva, kívülről szemlélni, akkor láthatjuk, hogy az iPod azon készülékek prototípusa, amelyek egyfajta 'adat pénztárcaként' fognak funkcionálni. És bizony, ezekről fog szólni az elkövetkező tíz év. Ezek a készülékek szinkronizálhatóak lesznek több másik készülékkel, így teljes zene- és videótárunkat magunkkal vihetjük majd. Nem kell semmiféle bonyolult felhasználói felületre gondolnunk, plusz tele lesznek rakva mindenféle porttal. Azt köthetünk majd rá, amit nem szégyellünk."
Jóllehet mégsem rendelkeznek manapság az okostelefonok mindenféle kimenetekkel, viszont vezeték nélkül csatlakoztathatóak szinte már mindenre, és ez a kör egyre csak bővül a küszöbön álló Internet of Things világával. Viszont van itt még egy érdekes kiszólás Van Buskirktől: "Ha egy biztonságos személyi identifikációt valahogy bele tudnának építeni ezekbe a készülékekbe, akkor könnyedén lehetne őket használni valamiféle digitális személyi igazolványként. Mindez jól jöhetne például repülőkre való becsekkoláskor vagy orvosi vények beváltásakor." Csak nekem ugrik be erről egyből a TouchID...?
Manapság sajnos hajlamosak a tech bloggerek, újságírók elég pesszimistának lenni, illetve nem igyekeznek a dolgok mögé nézni, megvizsgálni azok hosszú távú hatását, a bennük rejlő potenciált. Egyszerűbb panaszkodni, hogy ez kéne még bele, meg ez hiányzik stb. Úgy tűnik, ez régebben sem volt sokkal másképpen. Egy szó mint száz, gratulálunk neked Eliot Van Buskirk, hogy ilyen korán megláttad az iPodban rejlő potenciált és hogy többről van szó, mint egy egyszerű MP3 lejátszóról.