Mire jó az iCloud kulcskarika?
Az iOS 7 és a Mavericks együtt hozta el a régóta várt felhő alapú jelszótároló szolgáltatást, az iCloud kulcskarikát.
Ennek segítségével felhasználóneveket, jelszavakat vagy akár bankkártyaadatokat is tárolhatunk, hogy bármelyik eszközünkről könnyedén elérhessük. Az új Safari egy jelszógeneráló kiegészítőt is hozott magával, és ezek együttes használatával nem csak könnyebb, de biztonságosabb is a jelszavak kezelése.
Ha az iOS eszközünk első indításánál nem engedélyeztük, később az ábrán bemutatott módon kapcsolhatjuk be a kulcskarika szolgáltatást.
Ennek egyetlen nagy hátránya, hogy elég megadni a telefon négyjegyű feloldókódját és a beállítások között bárki láthatja a jelszavainkat. Remélhetőleg mobilra is érkezik majd valamilyen hasonló megoldás, hogy a megtekintés előtt kérje a jelszavunkat, mint az OSX esetében.
A jelszavakat ugyanitt lehet megtekinteni, de itt ez is be van részletesen mutatva.
Ha véletlenül hibásan mentettük el egy jelszót, ugyanitt lehet törölni is azokat.
A következő ábrán a jelszó generálás látható. Ha minden eszközünkön használjuk ezt a szolgáltatás, akkor a generált jelszót meg sem kell jegyezni, legközelebb elég az automatikus kitöltésre kattintani.
Néhány weboldal alapértelmezetten úgy van beállítva, hogy megpróbálja kikerülni az ilyen jelszómentő szolgáltatásokat, de a telefon beállításai között erre is van megoldás.
Bankkártya hozzáadása manuálisan.
Macen még egyszerűbb az iCloud kulcskarika engedélyezése:
- Lépjünk be a beállítások közé
- Válasszunk az iCloud menüt
- Jelöljük be az iCloud kulcskarika lehetőséget
- Adjuk meg a jelszavunkat
A jelszó generálás szintén nem bonyolultabb.
Itt is felmerülhet a jelszómentő szolgáltatás blokkolásának problémája.
Ennek megoldására előbb nyissuk meg a Safari beállításait, majd a jelszavak fülön alul jelöljük be az ezt engedélyező lehetőséget.
Bankkártyát hozzáadni Macen szintén a Safari beállításai között tudunk.
Végezetül szeretném megjegyezni, hogy feltétlenül ne bízzunk rá mindent a kulcskarikára. Persze az Apple szolgáltatásai elég biztonságosak, de vannak olyan adatok amiket biztonságosabb inkább megjegyezni. Ettől függetlenül lehet bankkártyákat is úgy használni, hogy például netes utalásra kijelölünk egyet, és azon mindig csak annyi pénzt tárolunk ami éppen a tranzakcióhoz kell. A jelszavak esetében pedig érdemes azoknál az oldalaknál maradni, amit bár napi szinten használunk, nem folytatunk rajta kritikus tevékenységeket (például közösségi oldalak vagy valamilyen szórakoztató jellegű portálok)