Google Nexus 5 vs Apple iPhone 5s
Hosszú-hosszú várakozás után végre megérkezett a Nexus 5! 299£-os (kb. 100 ezer forint) árával jócskán alá ígér az Apple csúcskészülékének. Na de, bármi másban is fel veszi vele a versenyt? Fussuk át gyorsan!
Külső
Nos,akárhogy is nézzük, az iPhone 5s ízig-vérig egy prémium termék. Csupa üveg és alumínium, igen vékony (7.6mm) és szuperkönnyű (112g). Szubjektív ugyan, de amikor az ember kézbe veszi, bizony egy telefon se veszi fel a versenyt az iPhone nyújtotta minőségi érzettel. Továbbra is hódít az iPhone-oknál a szögletes formaterv, és most hogy már aranyszínben is elérhető, minden divatőrült elégedett lehet.
A Nexus 5 teljesen máshogyan közelíti meg a felső kategóriás okostelefon kérdéskörét. Hatalmas üveg felület elől (egy inchel nagyobb kijelző mint az iPhone 5s-é!), hátul pedig, ugyan finom tapintású, de mégiscsak műanyag borítás, ami minden de nem prémium. Azért túlzás lenne bóvlinak titulálni, a felhasznált anyagokból sikerült a legtöbbet kihozni, ráadásul könnyebb (130g) és vékonyabb (8.66mm) lett, mint a Nexus 4. Feketében és fehérben van módunk megvásárolni egyébként.
Kijelző
Az Apple itt egy 4 inches, 640x1136 felbontású, 326 ppi pixelsűrűségű kijelzővel áll ki a Nexus 5 4.95 inches, 1920x1080 felbontású és 445 ppi pixelsűrűségű szörnyetege ellen. Mindkettőn gyakorlatilag lehetetlen belekötni az IPS panel megjelenítésébe, minőségébe. Viszont az iPhone 4 inchét manapság már kicsinek érezhetjük.
Kamera
Az 5s 8 megapixeles szenzora autofókusszal és dupla vakkuval száll szembe a rossz fényviszonyokkal, ezen kívül a legújabb iPhone kameráján egyedülálló módon elérhető "slow-mo" (lassított felvétel) videófelvételi mód is.
A Nexus 5 kamerája szintén 8 megapixelen röcög, de csak egy LED jár a vakkuhoz. De tartogat az amatőr lelkületű fotósoknak egy nagy áldást, az úgynevezett optikai képstabilizátort. Továbbá a telefon hivatalos bemutatóvideójában sok izgalmas funkciót bemutat a Google, ahhoz hogy ezekről igazi képet kapjunk, meg kell várnunk az első felhasználói visszajelzéseket. Úgy néz ki, a Google-nél végre nagyot akarnak dobni a Nexus fotózási képességeivel is.
Teljesítmény
Az iPhone 5s az elős 64 bites processzorral szerelt okostelefon, ezzel utat nyitva az okostelefonos piac egy jövőbeni teljesen új szintjének. A brutál erős, kétmagos A7 chipnek köszönhetően minden benchmark teszten magasan veri versenytársait. Hiába a "csupán" 1 GB RAM, bizony ennyit számít a szoftver és hardver összecsiszolása!
Olcsósága ellenére a Nexus 5-nél sem volt rest a Google "kirakat" telefonjába a piac egyik legerősebb processzorát, a Qualcomm Snapdragon 800-at beszerelni. A négymagos kicsike, egy igen impresszív 2.3 GHz-en röcög, mindehhez 2 GB RAM dukál. Ugyanez a chip serénykedik a Samsung S4-ben vagy éppen a Sony Xperia Z1-ben. Köszönhetően annak, hogy ez a telefon a Google dédelgetett kicsikéje, így a legújabb 4.4 Android várhatóan zökkenőmentesen fog futni..
Egyébként, fontos megemlíteni, hogy mindkét készülék LTE képes.
Tárolókapacitás
A Nexus 5-öt favorizálók számár két opció létezik: 16 GB vagy 32 GB. Míg az iPhone-nál ez így néz ki: 16 GB, 32 GB, 64 GB. Remélhetőleg ebből mindenki számára világossá vált, hogy a bővíthető tárhely egyre inkább a múlt, már az androidos felső kategóriában is (sajnos).
Szoftver
Először is le kell szögeznünk, hogy mindkét készülék a maga mobilos oprendszerének zászlóshajója. Az iPhone 5s az elődökhöz képest radikálisan átrajzolt iOS 7-el érkezik, amibe remekül sikerült integrálni a Touch ID technológiát. A Nexus 5 pedig a legújabb Android 4.4 (KitKat) oprendszer hivatalos referencia készüléke. Átdolgozott tárcsázás...ez az első igazán szembetűnő változás az eddigi Droidokhoz képest. A google keresőmotorjának segítségével, helyi vállalkozásokra kereshetünk rá és tárcsázhatjuk őket.
Ár és konklúzió
Ez az ami a többség elsődleges szempontja. Továbbra víve a hagyományt, a Nexus 5 is bomba jó áron kapható, akárcsak anno a Nexus 4. 299 font a 16 gigabájtos, és 339 font (kb. 120 ezer forint) a 32 gigabájtos változatért. Tehát, jóval olcsóbb mint bármelyik iPhone. Az 5s árai ehhez képest brutálisak: 16 GB 549£ (193 ezer forint), 32 GB 629£ (221 ezer forint), 64 GB 709£ (250 ezer forint). Durván egy százezer forint extrát fizetünk a prémiumságért. Nos, ahogy mondani szokás, a döntés csakis a mi kezünkben van. Át kell szépen vennünk magunkban a mi személyes, sajátos preferenciáinkat. Mi igazán fontos nekünk? Nagyon jó áron kapunk egy csúcskészüléket, aminek még nagyobb is a kijelzője, mint az iPhone-é, a legújabb Android fut rajta és feltételezhetjük: a Google mindent megtett, hogy ezúttal az Android tényleg úgy fusson, hogy felveheti a versenyt az iOS-szal. Aminek kamerája papíron alig-alig rosszabb a nagy vetélytársénál. Ezzel szemben áll egy igen borsos felár, amiért viszont már egy bizonyítottan mesterien összecsiszolt oprendszert kapunk, ami álomszerűen fut. Sőt, kívül-belül igazán prémium érzetet. Továbbá, sokkal nagyobb választékot minőségi appokból - amik nincsenek is ingyen, azért ezt tegyük hozzá. Ja és majd elfelejtem...egy abszolút egyedülálló ujjlenyomat olvasó szenzort. Lehet, hogy meg is találtuk időközben a felár okát? :)
Videó:
http://youtu.be/kO3kTr7_tpI