Tech óriások összefogtak az NSA ellen
Beállt az Apple a Microsoft, Twitter, Google, Yahoo! és Facebook mögé, ezzel kiállva azon ügy mellett, hogy végre igazi reformok induljanak az NSA körül. A tech óriások összefogásával induló kampány a "Reform Government Surveillance" nevet kapta, célja, hogy az NSA megfigyelési módszerei, indítékai, illetve taktikája átlátható és közérthető legyen. Persze, arról se feledkezzünk meg, hogy ezen cégek szeretnék végre tisztára mosni a nevüket a PRISM botrány után. Öt alapvető célkitűzést fogalmaztak meg, lássuk őket:
1.Korlátozzuk a kormányok jogköreit az felhasználói adatgyűjtéssel kapcsolatban. Le kell fektetni a határokat, ésszerű korlátok közé kell szorítani, hogy meddig mehet el egy kormány egy tech cég adatszolgáltatásra kényszerítésében. Ezen korlátozásnak tiszteletben kell tartania az internet szabadságába vetett bizalmat, a felhasználók személyes adatainak védelmét. Továbbá vegyék minimálisra az internetes kommunikációval kapcsolatos tömeges (gyakorlatilag felesleges - a szerk.) adatgyűjtést.
2.Felügyelet és felelősségre vonhatóság. Az adatokat gyűjtő hírszerző hivatalok végezzék munkájukat jól átlátható, világos jogi keretek között. Akárcsak a mindenkori végrehajtó hatalom esetén, ezeket a hírszerző hivatalokat is tartsa kordában a fékek és egyensúlyok rendszere. A felülvizsgáló bíróságoknak mindig függetlennek kell lenniük és kontradiktórius eljárást kell lefolytatniuk. A megszületett döntéseknek mind nyilvánosnak kell lenniük.
3.Átláthatóság a kormányok igényeivel kapcsolatban. A kormányoknak engedélyezniük kell, hogy az érintett cégek nyilvánosságra hozhassák a hozzájuk beérkezett adatszolgáltatási kérelmek mennyiségét és minőségét. Továbbá, a kormányoknak is azonnal nyilvánosságra kell hozniuk mindezt.
4.Tiszteletben tartani az információ szabad áramlását. Nem szabad hagyni, hogy egy ország határain kívül tárolt adat hozzáférhetőségét bármelyik kormány is korlátozza a határain belül, akár cégeknek, akár magánszemélyeknek. Persze csak, akkor, ha egyébként ez az adat legálisan hozzáférhető lenne. Semmiféle erre irányuló kérést nem intézhetnek a kormányok a helyi internetszolgáltatókhoz.
5.Kerüljük el a vezető hatalmak közti konfliktusokat. Különböző országok jogrendszereit ebben a témában összehangoló világos, átlátható, erős jogi keretrendszerre van szükség. Ha ilyen természetű összeférhetetlenség támad két ország között, akkor a problémát a két ország kormányának közösen kell megoldania, egymás kölcsönös ellenőrzésével. Szorgalmazzuk a minél hamarabbi, ilyen irányú jogharmonizációt.
Mindezeken kívül két nyílt levelet is kiadott a csoport. Egyet általánosságban a világ vezető hatalmainak címezve, amelyben felrója nekik, hogy folyamatosan semmibe veszik a saját alkotmányos határaikat és ezzel sértik mind a tech cégek, mind pedig a felhasználók jogait. A második nyílt levél pedig az USA kormányának lett címezve, most lássuk ennek fordítását:
"Tisztelt Elnök úr és Kongresszus,
Megértjük, hogy a mindenkori kormánynak meg kell védenie állampolgárait. De az idei nyár megfigyelési botrányai megmutatták, hogy világszintű változásra van szükség azokban a megfigyelési módszerekben, amiket a kormányok szerte a világban alkalmaztak. Sajnos a mérleg nyelve túlságosan elcsúszott az állam javára, az állampolgárok kárára, más szóval ezek a megfigyelési gyakorlatok egyre kevésbé szolgálják az állampolgárok érdekeit. Márpedig ezek az állampolgári jogok gránitszilárdsággal vannak az Alkotmányunkban lefektetve. Mindez aláássa azt a szabadságot, amelyet mi mind szeretünk. Itt az idő a változásra.
Mi a saját részünkről mindent megteszünk a felhasználóink adatainak biztonságáért. Folyamatosan a legmodernebb titkosítást alkalmazzuk, illetve ha szükséges visszautasítjuk a kormány adatszolgáltatási kérelmeit. Ezúton is sürgetjük az Egyesült Államok kormányát, hogy legyen az első aki ilyen irányú reformokat hoz a világban. Az internetes adatgyűjtés, megfigyelés legyenek világosan, mindenki által ismert törvények által szabályozva. Továbbá független felügyeleti szervek alá tartozzanak az ilyen természetű ügyek. http://reformgovernmentsurveillance.com/# oldalon áttekinthető az összes általunk támogatott alapelv.
Tisztelettel,AOL, Apple, Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Twitter, Yahoo!
Kapcsolódó cikk: Az Apple is összeírta, hányszor kereste meg őket a hatalom