YotaPhone: Egy Android telefon, amire senki sem számított
2012-ben még úgy tűnt, hogy semmi sem lesz a YotaPhone projektből a valóságban. Ugyan az első prototípus egy ötletes, szerethető és jól használható telefon képét mutatta. Viszont nagyon úgy tűnt, hogy képtelenség lesz gyártani elérhető áron, főleg egy olyan cég által ami előtte sose készített mobiltelefont. Maga a telefon gyakorlatilag két kütyü egybeolvasztása: egy LTE képes Android telefon egy 4.3 inches LCD kijelzővel az, a másik oldalon pedig egy e-olvasó, amelyen továbbra is folyamatosan nyomon követhetjük értesítéseinket, és köszönhetően a jó öreg E Ink technológiának, 60 órányi e-book olvasással is szolgál a telefon ezen oldala.
Nos, mostanra szerencsére túljutottak a nehézségeken az orosz fejlesztők és már online rendelhető Európában ez a forradalmi készülék. A 499 eurós ár elsőre talán soknak tűnhet a 720p LCD kijelzőért, kombinálva egy középkategóriás Snapdragon S4 Pro processzorral, de ha belegondolunk, hogy mennyire egyedi darabról is van szó, akkor már egészen más a helyzet. A következőkben ezt az egyéniséget próbáljuk bemutatni az első benyomásaink alapján.
Amikor az ember először kézbe veszi, kissé tagbaszakadtabb hatást kelt, mint amilyennek kívülről látszik, de egyáltalán nem zavaró mértékben. Mindezt betudhatjuk a két képernyő meglétének és az E Ink oldal merész hajlítottságának. A telefon borítását egy kellemesen puha tapintású matt fekete műanyaggal oldották meg. A mai irányvonalnak megfelelően nem tudjuk szétszedni a telefont, az egyetlen mozgatható része a SIM kártya tálcája, ahova egyébként a bekapcsoló gombot is rejtették. Továbbá természetesen találunk rajta egy 3.5 mm-es fejhallgató jacket a bal felső sarokban és egy micro USB portot az alján. A Gorilla Glass körüli illesztések rengeteget fejlődtek a tavalyi prototípushoz képest, az egész telefon úgy összességében sokkal minőségibbnek és masszívabbnak hat.
Bekapcsolás után hátradőlve nyugtázhatjuk, hogy mindkét kijelző kielégítő minőségű. Egyik oldal kijelzője sem fogja úgymond levinni az ember fejét, de bőven használható. A Snapdragon chip ugyebár hajlamos igen nagy hőt termelni, amire igen érzékeny az E Ink kijelző, de valahogyan a Yota mérnőkeinek sikerült úgy eloszlatni ezt a hőmennyiséget, hogy semmit sem érzünk belőle. Serénykedtek is az oroszok srácok, és mára már szabadalom védi a megoldásaikat.
Természetesen még több napi tesztelésre van szükség, hogy egy igazán teljes képet kapjunk, de eddig több mint ígéretes amit tapasztaltunk. A 499 eurós árcédula egyre kevésbé tűnik túlzónak. Sajnos meg kell fizetni magát az innovatív technikát, és itt nem csak teoretikusan kell ezt érteni. Egyrészt kis gyártó révén, nincs olyan alkupozícióban a beszállítókkal, mint például a Google a Nexus5 esetében. Aztán a kilenc darab antennát, amik arra szolgálnak, hogy ne legyen interferencia az E Ink kijelzővel. Vlad Martynov a Yota Device alapító vezérigazgatója igen bizakodó, úgy véli, hogy a második generációt már sokkal olcsóbban adhatják, mivel addigra sikerülni fog meggyőzni a beszállítókat, hogy sokkal nagyobb mennyiség el fog kelni. Nos, hamarosan meglátjuk mire viszi ez az izgalmas koncepció!