Retina MacBook Pro, 13 inch vs. 15 inch. Melyik erőgép MacBook-ot válasszam?
Éppen azon vagy, hogy az Apple egyik csúcs retina MacBook Pro-ját megvedd? Akkor már csak a képernyő átmérőről kell döntened. Egyszerű döntés, nem igaz? Sajnos barátom, azt kell mondjam, hogy annyira nem is! Sok mindent fontolóra kell venned, ugyanis nem a képernyőméret az egyetlen különbség a kettő között!
Mit is nevezünk egyáltalán retina kijelzőnek? Nos, ez nem egy specifikus felbontást, vagy színtartományt jelöl - ez egy sokkal szubjektívebb meghatározás. Mégpedig az Apple meghatározásában ez nem más, mint olyan kijelző ami átlagos használati távból nézve, olyan képet ad, amin képtelenek vagyunk megkülönböztetni az egyes pixeleket.
Mindkét retina MacBook Pro hasonló pixelsűrűséggel (ppi) dolgozik - tehát ez a gyakorlatban 227 pixelt jelent inchenként a 13 inches laptopon és 220 pixelt a 15 inchesen. Ugyan ez alacsonyabb, mint amit az iPhone tud (326 ppi), de így is kétszerese az előző MacBook Pro modelleknek. Egyébként mindkét Pro modell natív felbontása is jelentősen nőtt, 2560x1600 a 13 inchesnél, ami a gyakorlatban 1680x1050-et jelent. A 15 inchesé pedig 2880x1800, ami 1920x1200-ra korlátozódik - ami megegyezik az Apple által elkaszált 17 inches Proéval. Ha valaki nagyon ragaszkodna - az egyébként olvashatatlan szöveget eredményező natív felbontáshoz - akkor kipróbálhatja azt ezzel a programmal: http://www.madrau.com
1299 dolláros induló árért (200 dollárral olcsóbb mint az előző modell volt!) a 13 inches retina Pro 2.4 GHz-es kétmagos i5 processzorral, 4 GB RAM-mal és 128 GB-os PCIe SSD-vel érkezik. Továbbá az Intel Iris nevű, integrált grafikus chipjét találjuk benne. Az Apple szokásához híven, természetesen faragott egy keveset a súlyból és vastagságból.
1499 dollárért a memória és a tároló kapacitás megduplázódik, 1799 dollárért pedig már 2.6 GHz-es i8 processzort, 8 GB RAM-ot, 512 GB tárhelyet kapunk, de egy kis extráért a memória és tárkapacitás tovább duplázható.
A 15 inches retina MacBook Pro 1999 dollárról indul. Ezért ugyan csak egy 2.0 Ghz-re belőtt procit kapunk, viszont négy magos i7 megoldásban. Továbbá 8 GB RAM és egy 256 GB-os SSD tartozik az alapárba, na meg persze az Intel Iris Pro grafikus megoldása. A következő szint, már a borsos 2599 dolláros kategória, amiért cserébe 2.3 GHz-es processzort, 16 GB RAM-ot és egy 512 GB-os SSD-t élvezhetünk. Ez a prémium modell, az egyetlen retina Pro amelyet egy elkülönülő, jóval komolyabb grafikus chippel szereltek, nevezetesen az Nvidia GeForce GT 750 M kártyáról van szó, ami impozáns 2 GB VRAM-mal bír. Akárcsak az elődök, ez a konfiguráció is az igényeknek megfelelően, automatikusan váltogat az Iris Pro chip és az Nvidia között.
Természetesen szoftver fronton továbbra is alapvető, hogy mindegyik már az OS X Mavericks-szel érkezik, továbbá az iLife (iMovie, iPhoto, GarageBand) és az iWork (Keynote, Pages, Numbers) alapból telepítve vannak.
Tovább boncolgatva a hardvert, meg kell említeni, hogy a felhasználók többéségének bőségesen elegendő a dual-core Haswell chipset, viszont ha igazán erőforrásfaló munkát kívánunk végezni új laptopunkon, akkor ajánlatos benevezni egy 15 inches modellre - ezek mind alapból már quad-core kialakítású processzorral érkeznek. Ugyan nominálisan alacsonyabb órajelet produkálnak, mint a kétmagosok, viszont a négymagos i7 procik mégis sokkal gyorsabbak a remekül optimalizált feladatmegosztásnak köszönhetően. Nem ennyire egyszerű a helyzet a RAM terén, sajnos azt kell mondanunk, hogy a standard 4 GB mára már szűkös, 8 GB alá ne nagyon adjuk. Főleg, hogy az új retina Pro-kat már nem lehet később bővíteni!
Örök dilemma a nagy SSD tárhely és a megfizethetőség harca. Az új Pro sorozat már csak ezzel a modern és ultragyors megoldással érkezik, aminek köszönhetően vékonyabbak és könnyebbek is lettek a gépek. A PCIe-ba kötött SSD-t ha egyszóval kéne jellemezni, akkor a villámgyorsat kéne mondani, de rögtön eszünkbe juthat a nagyon drága is. Viszont mégis érdemes az SSD méretére annyit áldozni amennyit csak tudunk, mivel ezekben a gépekben alkalmazott SSD interfész egy kifejezetten Apple szabvány, így a cserével, bővítéssel komoly problémáink lennének.
Aztán itt van nekünk az integrált grafikus chip és a különálló kártya dilemmája, ami ugyancsak a teljesítmény, ár és energiafelhasználás összetett egyvelege. Alapvetően itt is igaz, hogy a több pénzért jobb és gyorsabb grafikus teljesítményt kapunk. Viszont a Haswell egyik nagy előnye, a továbbfejlesztett grafikus chip, amit már a legolcsóbb 13 inches retina Pro-n élvezhetünk. Ez a standardnak számító megoldás is remekül kiszolgálja az átlag felhasználót. Na persze, komoly játékokhoz, profi szerkesztő progikhoz, mint például Adobe Photoshop vagy akár az iPhoto már megkövetelheti az Nvidia brutál kártyáját - ez a 2599 dolláros 15 inchestől elérhető. A különálló grafikus chipset nagy hátránya viszont, hogy magától értetődően sokkal energiaigényesebb, semmi perc alatt leszipkázza az akksinkat. Az okosság viszont abban rejlik, hogy amíg nincs szükségünk extra grafikus "lóerőre", addig az integrált Iris chip fog minket kiszolgálni.
Kifogástalan terület a csatlakoztathatóság. Két USB 3.0, két Thunderbolt2 portot, egy fejhallgató jacket, egy HDMI portot, két mikrofont és egy SDXC slotot találhatunk a retina Pro-kon. Ezek az első Apple laptopok, akik megkapták a Thunderbolt 2-t. A Thunderbolt 2 porttal a retina MacBook Pro laptopok már képesek két kijelző kezelésére, 2560x1600-as felbontáson, több millió színnel. A HDMI-vel pedig már egy 4K képes kijelzőt is kezelhetünk.
Továbbá az új retina Apple laptopok is megkapták az úgynevezett gigabit Wifit, ami háromszor gyorsabb adatátvitelt nyújt.
Na és a lényeg. Ki vegyen végülis 13 inches retina MacBook Pro-t?
Jelenleg csak 200 dollár felárba fáj a retina kijelző az ugyanekkora MacBook Air-rel összehasonlítva, a memória és tárkapacitás pedig ugyanakkora. Ugyan picit súlyosabb, de cserébe sokkal erősebb hardverileg. A felhasználók többségének ez egy remek ár-érték arányú opció, remek alkalom lecserélni öregecske laptopjainkat. Főleg ha a hosszú akkuidő fontos szempont számunkra. Halkan megjegyeznénk, hogy ajánlatos elgondolkodni az 1499 dolláros verzión, ha kicsit a előrelátóbbak szeretnénk lenni a jövőbeli OS X rendszerkövetelményekkel kapcsolatban.
Ki vegyen 15 inches retina MacBook Pro-t?
Ez a vonulat képviseli az abszolút kompromisszum mentességet. Mindenben jócskán túlszárnyalja a 13 inches vonulatot, kivéve az akku készenléti ideje - jóllehet a leváltani hivatott szériát viszont lekörözi. Persze a teljesítménynek ára is van, 1999 dolláról indulunk ebben a kategóriában. Alapvetően mindenkinek ez a konfiguráció ajánlható, aki bármilyen komoly számítási teljesítményt igénylő munkát végez, más szóval tartalmat kreál. Ez a leggyorsabb és legkényelmesebb módja, hogy elkészülj a munkával.