Appleinsider-nél már letesztelték az iPad Air-t
Anno az Apple úgy mutatta be ötödik generációs tabletjét, hogy arra márpedig szavak nincsenek! Nos, úgy tűnik igazuk volt.
Dizájn
Már első szempillantásra is rengeteg különbséget fedezhetünk fel az előző generációkhoz képest. Elől-hátul gyönyörűen lekerekített, kellemes végek és ezentúl két színben is kapható lesz: ún. "space gray" fekete előlap, alumínium hátlap és "silver" ami gyakorlatilag fehér előlapot jelent. Minden részletében vékonyabb az új Air a régi modellekhez képest,ott faragtak rajta ahol csak tudtak, persze a keret kialakításának szabadságát limitálja a home gomb és az előlapi kamera elhelyezkedése. Csaknem 250 grammot sikerült lefaragni a súlyból, a mobil internettel és GPS-szel ellátott verzió is csak 20 dekával nehezebb! Ezáltal igazi gyönyör kezünkben tartani az új modellt, tulajdonképpen naphosszat olvasgathatunk rajta anélkül, hogy nehézkessé válna tartani. Egyáltalán nem nehezíti a 9.7 inches kijelző érezhető mértékben, kezünkbe véve a minit, szinte nem is érzünk különbséget. Sőt, ha egyik kezünkben az Airt, másikban pedig egy előző generációs iPad-et tartunk, a régi már-már kifejezetten nehéznek érződik. Hát, nem véletlen az új modell fantázianeve... A "full-size" kedvelői máris dörzsölhetik a tenyerüket!
A kijelző a már szokásosnak mondható Retina 2048x1536 felbontással. Már az első Retina iPad is jóval korát meghaladó volt, így gondolták nincs értelme "számháborúba" bocsátkozni a kijelző terén. Természetesen a színmélység, kontraszt, illetve betekintési-szög mind-mind lehengerlőek. A képernyőn történt egyetlen változtatást az iPad miniben nagyon takarékosnak megismert GF2 szenzor jelenti, ami az érintésvezérlésért felel. Ami még a külsőt illeti, új Smart Cover és Smart Case kiegészítőket is kapunk. Smart Cover-t már csak poliuretán kivitelben kapunk, a bőr mint alapanyag sajnos ezentúl csak a Smart Case-re koncentrálódik.
Belső
Processzora az iPhone 5s-ből már ismert ARM A7, az első 64 bites processzor, ami valaha kereskedelmi forgalomba bocsátott hordozható eszközbe szereltek. Érdekesség, hogy egészen eddig nem fordulhatott elő, hogy egy Retina iPad egy iPhone processzorát kapja meg (lásd pl. az iPhone 4s A5 chipje A5X-ként köszönt vissza a harmadik generációs iPad-ben - természetesen ez kétszer annyi grafikus magot és egy extra 512 MB RAM-ot jelentett), mégpedig a nagyobb felbontású képernyő által támasztott magasabb számítási teljesítmény miatt. Úgy tűnik, az Apple utolérte önmagát. Jóllehet ugyan szerekezeti változtatások nem történtek az A7-en, azért az Apple felhúzta az órajelét. De nem csak a processzor egyezik meg a legutóbbi iPhone-nal, az Apple új tabletje megkapta az M7 elnevezésű mozgásérzékelő processzort is. Ez a koprocesszor a következőkből gyűjt adatokat: giroszkóp, gyorsulásmérő és a GPS (persze csak ha a drágább verziót vásároltuk meg). Ugyan elsőre ez a chip csak egy fölösleges energiazabálónak tűnhet, valójában az energiaspórolásra való törekvés ihlette. Az összegyűjtött adatok alapján tabletünk tudni fogja mikor állunk, vezetünk vagy sétálunk, így ezek tükrében leállíthatja az aktuálisan felesleges háttérben futó folyamatokat.
Ami a Wifi-t illeti, igen nagyot villantott az Apple. Most már egyszerre két Wifi hálózatra is felcsatlakozhatunk, ezt az úgynevezett MIMO vezeték nélküli technológia biztosítja, a rendszer több antennát használ egyszerre a bejövő és a kimenő adatforgalomhoz is. Viszont a kamerával most sem sikerült érdemben sokat előrelépni, sajnos ez a terület az előző iPad-ek hátulütője is volt. Bár egy javított szenzoros iSight kamera áll rendelkezésünkre hátul, attól az még mindig csak egy 5 megapixeles vaku nélküli kamera - jóllehet az érzékenyebb szenzoroknak jobb képeket köszönhetünk gyenge fényviszonyok közt. Sajnos az 5s új kamera "ficsörei" mint például a slow-motion videófelvétel is hiányzik. Az előlapi 1.2 megapixeles kamera szenzora szintén fényérzékenyebb lett, de gyakorlatilag változatlan a negyedik generációs iPad-éhez képest. Azért a 720p videó kielégítő FaceTime hívásokhoz.
Összegzés
Nehéz belekötni az iPad Air-be, ha a 7.9 inches szűkösnek találtatik, akkor egyértelmű választás az Air. A kamera továbbra sem az igazi, persze azért látni előrelépést. Kis keserű szájízt hagy maga után a TouchID ujjlenyomat olvasó szenzor hiánya, amit az iPhone 5s-ben már megismerhettünk. Noha kétségkívül ez csak akkor lesz nagy dobás egy iPad-en ha az Apple végre előrukkol a többfelhasználós támogatással iOS-ra. Mindenesetre az Air jelenleg a legjobb full-size tablet a piacon. 5/5
pozítivumok:
vékonyabb, könnyebb minden eddig modellnél
A7 chip elsöprő erejű
Továbbra is 10+ órányi akkuidő
negatívumok:
további fejlődés nem ártana kamera fronton
TouchID hiánya