Első benyomások a legújabb Mac Pro-ról
Miközben a nagyközönségnek várhatóan decemberig nem lesz elérhető az új Mac Pro, addig az Apple már nagyban tesztelteti új gépét 3 kiválasztott professzionális felhasználóval. Ebből a három szerencsésből az egyik Lucas Gilman díjnyertes extrém sport fotós, aki nem volt rest interjút adni a 9to5mac oldalnak. A következőkben a vele készített érdekes és exkluzív interjú olvasható.
Üdv Mr. Gilman, köszönjük, hogy szakít ránk időt.
9to5Mac: Tudna kicsit mesélni arról, hogyan használja az új Mac Prot-? Mik az első benyomásai, illetve mennyiben befolyásolta munkáját a gép teljesítménye?
Lucas Gilman: Először is hadd jegyezzem meg, hogy elkápráztatott az egész kialakítása úgy ahogy van, legfőképpen a kicsi méret. Profi fotósként pedig elsősorban arra a használom a Mac Pro-t, az Aperture alkalmazással karöltve, hogy importáljam és feldolgozzam a Nikon D800-asommal készített fotókat. Ezek egyesével átlagosan 75 MB körüli méretűek, de később átlagosan már 230 MB körüli, 16 bites TIFF kiterjesztésű fájlként dolgozom velük. Amikor terepen vagyok, akkor G-Tech G-Dock meghajtókra nyomom fel a képeket. A studiómban pedig további két USB 3-al ellátott G-Tech G-Speed Q-t használok, egyiken a nyers fotóanyagot archiválom, a másik pedig a már befejezett TIFF formátumúakat. Mivel az általam használt Mac Pro "csak" egy 1 TB-os SSD-vel volt ellátva, ezért megtoldottam egy Thunderbolt-tal ellátott G-drive Pro meghajtóval, így 480 MB/sec körüli sebességet kapok, ami remek a nagy méretű fotókhoz és videókhoz amikkel dolgozom.
9: Használt korábban előző generációs Mac Pro-t? Mennyiben mutatkozik meg az erőkülönbség a két rendszer között?
G: A kategória csúcsának számító 27 inches, 36 GB RAM-mal ellátott Fusion drive iMac-et használtam. Ahhoz képest a mostani előnyei számomra a következők: 4K támogatás, lehengerlő sebesség, illetve más konfigurációkkal összehasonlíthatatlan számítási teljesítmény, aminek köszönhetően az eddigieknél jóval gyorsabban térhetek vissza a terepre és készíthetem a nyersanyagot munkámhoz. Én egy évben több mint 200 napot utazással töltök, de ha kevesebbet kell az irodában ücsörögnöm, akkor többet lehetek terepen, amit sokkal jobban élvezek. Na és persze, talán több időm jut így a családomra is!
9: Jelentős előrelépést jelent a Thunderbolt a régi konfigurációjával szemben? Használt már munkájához korábban Thunderbolt 1.0-át?
G: Izgatott leszek amikor a Thunderbolt 2.0 végre megjelenik. Egyébként pedig nagyon elégedett vagyok a G-Drive Pro és a Thunderbolt nyújotta 480 MB/sec körüli sebességgel - az adatátvitel, illetve bármelyik munkafolyamat fantasztikusan gyors és sima. Természetesen nem kezdtem el stopperrel mérni a belső és külső meghajtóim közti adatátviteli sebességet, illetve megnyitási, mentési sebességet, de bizton állíthatom, hogy ez az eddigi leggyorsabb konfiguráció amihez eddig szerencsém volt.
9: Ki tudja használni a 4K támogatást?
G: Jelenleg is egy Sharp 4K monitorral használom az új Pro-t, egyszerűen hihetetlen az a mélység és tisztaság ami így most már a kijön a 36.2 megapixeles Nikon D800-al készített fotókon.
9: Hozzátett mindennapi munkájához valami pluszt az új Mac Pro-n futó Aperture 3.5, illetve az ezzel integrált iCloud fotómegosztás?
G: Eddig úgy tűnik, hogy az Aperture 3.5 és a Mac Pro nagyon összehangoltan működnek együtt. Tulajdonképpen itt is csak ismételni tudom magamat - ámulatba ejtő sebesség, még az átlagfelhasználóéhoz mérten hatalmas méretű tartalom átbogarászása és egyúttal importálása/exportálása esetén is. Egyébként rendkívül izgatott vagyok a SmugMug integrációval kapcsolatban, biztosan egyszerűbb lesz galériáim megosztása ügyfeleimmel, ezáltal pedig az üzlet is.
9: Mióta használja az új Mac Pro-t és mikor kérte fel az Apple a tesztelésre?
G: Körülbelül egy hete kaptam meg a gépet tesztelésre.
9: Tud mondani olyan programot ami korábban nem volt az igazi, de most az új Mac Pro és a Thunderbolt orvosolta a problémát?
G: Tudni kell, hogy én nem csak fotózom, hanem videókat is készítek és azt kell mondjam, hogy a többmagos processzor és a dupla videókártya igazán felturbózta a Final Cut X által nyújtott élményt. Alig várom, hogy a következő projektemben is használhassam!
9: Gondot okozott bármikor is, hogy PCI-t igénylő kártyát szeretett volna használni, de végül is nem tudott?
G: Ma már annyi Thunderbolt kiegészítő áll rendelkezésünkre, hogy emiatt úgy vélem, nagyon hamar meg fogjuk találni a nekünk megfelelő külső átalakítót.
9: Végül pedig azt szeretnénk megtudni, hogy mi volt a legmeglepőbb az ön számára az új Mac Pro eddigi tesztideje alatt?
G: Ledöbbentett, hogy hogyan is férhet el ekkora teljesítmény ilyen pici helyen?!
Az Apple - az eddigi hagyományokkal szakítva - henger alakúra tervezett és az Egyesült Államokban összeszerelt Mac Pro-ja várhatóan decemberben érkezik a piacra, 2999$-os kezdő áron. Ezért az árért egy 3.7 GHZ-es 4 magos Xeon processzort, 12GB DRAM-ot, 256 GB-os SSD-t és Dual FirePro D300 grafikus kártyát találunk a henger belsejében. Természetesen az almás cég piacra dob egy 3999$-os professzionális modellt is, amibe számtalan rendelésre készített extrát kérhetünk. Részletes specifikációk itt: 9to5mac.com