A kínai kamu Apple Store köszöni szépen jól van és izgatottan várj a 6s megjelenését
Hihetetlen egy hely Kína, szó szerint bármi megtörténhet az Európánál kétszer nagyobb lakosságszámú országban. Igaz ez a köbön, ha kamu elektronikai cuccokról van szó. Plusz ha még harapott alma is van ezeken...
A gazdasági, kulturális hagyományokon és történelmi okokon túl a kínai gagyiipar - amiben egyébként irtozatósan nagy pénz van - a laza állami szabályozás miatt is virágozhat. A hamisítás királyai pedig mindig a közízlés ütőerén tartják ujjukat: Kínában imádják az Apple-t, az iPhone 6-tal megjelenő almás phabletek pedig még erre a népszerűségre is rátettek egy lapáttal. Mindez kombinálva azzal, hogy az Apple termékek hivatalos beszerzési újta igencsak beszúkült még arrafelé (idén júniusig 22 hivatalos Apple Store volt az egész országban!), máris létrejöhetnek olyan anomáliák, amelyekről mostani cikkünk szólni fog.
Boltokat hamisítanak! Sencsenben sorra tűnnek fel a kamu Apple boltok, mindegyik nagyban építve az iPhone 6s körüli őrületre. Sencsen és környéke az elektronikai ipar mekkája, az Apple beszállítói hálózatának talán legfontosabb láncszeme. Eddig legalább harminc ilyen furcsa képződményt számoltak össze. Kívül hatalmas Apple logó, bent szorgos dolgozók kék pulcsiban, nyakbaakasztóval. Szinte teljesen olyan, mint egy igazi Apple Store, de csak szinte. Kínában már órákkal az iPhone 6s bejelentése után betelt az országra kiszabott előrendelési kvóta, ezzel akár két-három hetes várakozást rátolva azokra, akik hivatalos úton jutnának fónihoz. A csavar nem is ott van a dologban, hogy kamu iPhone-okat vesznek így az emberek, hanem a hamar elfogyó készletekről pont a kamu Apple boltok tehetnek. Embereik megrendelnek annyit amennyit csak bírnak, majd alaphangon a hivatalos ár duplájáért eladják az újdonsült "Apple Store"-ban.
Na de miért is hajlandóak az emberek arrafelé ennyit fizetni egy telefonért? Az Apple hihetetlen népszerűségén kívül - amit fentebb már említettem - a cég készülékei egyenesen státuszszimbólumok. Igen, még a hazai módinál is sokkal erőteljesebben. Egyáltalán nem mindegy, hogy valaki egy vagy két nappal később szerzi-e be a legújabb almás telefont. Nem véletlen, hogy pörög a telefonok becsempészése Hong Kongból, az Államokból. Aki sikerrel jár, az nagyot kaszál.
Persze felvette már az Apple a harcot ezekkel az üzletekkel, jóllehet nem túl nagy sikerrel. Egy 2011-es eset nagyobb médiafigyelmet is kapott. Ezért már a kínai kormánynak is kezdett kényelmetlenné válni a szituáció, így egy itthonról is jólismert módszerhez folyamodtak: látszatintézkedtek. Kiküldtek ellenőröket, bezárattak pár szóban forgó boltot és kezitcsókolom, persze aztán minden ment és megy tovább.
Forrás: appleinsider.com
Kapcsolódó cikkeke: Egy kínai cég hamis Apple Watch-ot árul a CES-en