Villámgyors mobilnetet tesztelnek Magyarországon

Tech Hírek   |   2016.12.15 - 09:16   |   Írta: L Ferenc   |   3936
15. dec Villámgyors mobilnetet tesztelnek Magyarországon

1,2 Gbps feletti mobilnet adatátviteli sebességet ért el az egyik hazai szolgáltató.

A Telenor és partnere, a ZTE szakemberei közösen tesztelték az eddigi leggyorsabb Hipernet adatátviteli sebességet a mobilszolgáltató székházának rádiós kísérleti helyiségében, Törökbálinton. Az újonnan tesztelt technológiát, amely a 4. és 5. generációs mobilinternet hálózatok közti átkötést jelentheti, többszörös sebesség és kapacitás mellett alacsonyabb válaszidő jellemzi.
 
Az operátor által nyújtott jelenlegi leggyorsabb Hipernet 4G+ mobilinternet 300 Mbps elméleti letöltési sebességre képes, ami a gyakorlatban egy DVD-nyi adat letöltését körülbelül 2 perc alatt teszi lehetővé. A Telenor székház rádió-kísérleti laboratóriumában most elvégzett teszteken, egy új technológia segítségével 1,215 Gbps mobilinternet átviteli sebességet értek el, amivel egy DVD-nyi adatmennyiség 31 és fél másodperc alatt tölthető le a mobilhálózaton. Ez a gyorsaság az új technológia leglátványosabb eleme, de a szolgáltató szakemberei hangsúlyozzák: ebben az esetben már nem csak a sebesség számít.
 
A mobilhálózatban a felhasználó által érzékelt sebesség szorosan összefügg az adott cella kapacitásával. Ha csak egy készülék kapcsolódik egy 4G bázisállomásra, az megkapja annak teljes lehetséges sávszélességét. Ha kettő készülék csatlakozik, felesben osztoznak a kapacitáson; újabb eszközök csatlakozásával tovább osztódik a rendelkezésre álló sávszélesség. A mobilkommunikációs hálózatban ezért fontos a nagy sebességű, azaz nagy kapacitású átjátszó eszközök biztosítása, amely egyidejűleg a lehető legtöbb készüléket képes a megfelelő internetezési élménnyel kiszolgálni.
 
Az internethálózat kapacitása mellett a hálózati válaszidő is nagyon fontos tényező. Minél rövidebb, alacsonyabb a válaszidő, annál gördülékenyebb a kommunikáció két eszköz között. Például egy online autóverseny-játékban, ahol több ember vezet egyszerre a pályán, nagyon fontos, hogy a pilóták azonos időben lássák versenytársaikat, ugyanis egy másodpercnyi késés is a játékélmény és az igazságos verseny rovására megy. Az üzleti életben az alacsony válaszidő például online liciteken elengedhetetlen a kiegyenlített versenyhez. A jelenlegi 4G+ hálózaton a válaszidő jellemzően 16-30 milliszekundum (ms). A szolgáltató által most tesztelt technológia képes 10 ms alá vinni ezt az értéket, míg a még jelenleg is szabványosítás alatt álló 5G hálózat várhatóan az emberi agy sebességével, akár 1 milliszekundum alatt lesz képes reagálni. Ez a gyors válaszidő már alkalmas az önjáró és hálózatban közlekedő járművek irányítására és azok egymás közti kommunikációjára, valamint a precízebb távorvoslásra is lehetőséget biztosít.
 
A most kísérleti szinten bemutatott technológia elterjedése segíti a stabil és jó minőségű mobilinternet-elérést zsúfoltabb területeken is, például stadionok, koncertek, fesztiválok helyszínén, míg a megnövekedett sebesség akár szuper-felbontású, 4K-s videók, vagy VR tartalmak továbbítására is alkalmas lehet.

Kapcsolódó cikkek:
Büszkék lehetünk a szupergyors magyar mobilnetre
Felrobban a mobilnet
Felszabadíthatjuk a mobilnet korlátait!



Kommentek megjelenítése