Stranger Things・AppleTV (Netflix)

AlmaBlogger   |   2022.07.04 - 06:00   |   Írta: Ca$h   |   4286
04. júl Stranger Things・AppleTV (Netflix)

A második legsikeresebb Netflix sorozat új évadjának második része végre nézhető

Két év telt el a Hawkins kisvárosában történt borzalmas események óta, a kormány titkos szervezete úgy döntött, hogy Tizit (Millie Bobby Brown) és családját egy másik városban rejtik el, hogy új életet kezdve talán nagyobb biztonságban lehessenek mint amiben eddig voltak. Tizi elvesztette képességeit, egy teljesen átlagos, normális kislányként próbál érvényesülni az életben, de ez koránt sem olyan könnyű dolog mint amilyennek a felnőttek azt képzelik. Főleg hogy messze van szerelmétől Mike-tól (Finn Wolfhand), főleg hogy még mindig nem tudta feldolgozni hogy fogadott apja a hősi halált halt Jim Hopper sheriff (David Harbour) nincs többé. Zajlik az élet, a gyerekek serdülődnek, jönnek a hormonok és minden ezzel járó nehézség, majd egyszer csak Hawkinsban újra történik valami borzalmas dolog, egy gyilkosság amire senki sem tud értelmes választ adni. A csapat már tudja, hogy újra a másik oldalon (Upside Down) történt valami, valami rettenetes amit csak ők tudnak megállítani, pontosabban mondva Tizi, de neki nincsenek már meg a képességei …

Úgy gondolom nem tévedek azzal nagyot ha kijelentem, hogy a Stranger Things 2016-ban gyökeresen megváltoztatta és megreformálta a tévézést mint olyant, és hatalmas nagy befolyással volt még a mozira is. A Duffer testvérek bevallották, hogy nagy szerelmesei voltak a nyolcvanas éveknek és mindig is arról álmodtak hogy majd egyszer csinálnak egy sorozatot ami képes lesz visszaadni mindazt amit ez a korszak jelentett. Hülye hajak, béna ruhák, tisztább és őszinte érzelmek, de ami a legfontosabb minden idők talán legjobb és legdallamosabb slágerei, amiket mindenki ismer, amikre mindenkinek megdobban a szíve és hallgatásuk közben valami egészen különleges és egyedi hangulatba kerülnek. Persze ezekben az időkben jöttek ki a moziba az olyan horror legendák mint a Péntek 13, a Halloween, a Rémálom az Elm utcában a lista végtelen. Szóval a srácok gondoltak egyet, fogtak mindent ami a nyolcvanas éveket naggyá tette, beledobták egy kalapba és csináltak valami egészen elképesztőt. A Stranger Things azóta már egy jelenség, döbbenetes rajongótábora van és annak ellenére hogy a Squid Game nézettségben megelőzte őket, senki sem veheti el tőlük azt a sikert amit az évek alatt elértek ezzel a sorozattal.

Egészen elképesztő a hangulata, olyan szinten visszaadja ezeknek az időknek a hangulatát, hogy még azok is érzik akik nem éltek benne, vagy túl kicsik voltak ahhoz hogy emlékezzenek rá. Hiszen mindenki látott videoklipeket, mindenki látott filmes legendákat, valahogy mindenki pontosan tudja milyen varázslatos, tiszta és szép volt ez az időszak. Természetesen a Stranger Things után zsinórban jöttek ki a másolatok, olyan sorozatok és filmek amik megpróbálták meglovagolni ezt a sikert, mindezt kisebb nagyobb sikerekkel tették, még maga a divat is megváltozott, a lányok már nem sexy csípőnadrágban járnak, hanem hónaljukig felhúzott konzervatív shortokban, keverve persze a mostani divattal, hogy félig kilóg a fenekük a nadrágból, mindez szép és jó, csak olyan divat ez ami bizony nagyon de nagyon kevés lánynak áll jól. Lehetne azon vitatkozni, hogy mi az ami valójában a divatot diktálja, de abban szerintem mindenki egyetért, hogy a Stranger Thingsnek ehhez bizony nagyon sok köze volt.

De kicsit elkalandoztunk itt a mellékes dolgokban, lássuk akkor hogy minek köszönhető ez a hatalmas nagy siker. Első körben ott az alapötlet, hogy ugye a nyolcvanas éveket vegyük elő, mindezt a lehető leghűbben bemutatva, aztán az hogy gyerekek a főszereplők, azon belül is teljesen hétköznapi gyerekek, akik az akkori divatnak megfelelő kis kockák, anyu pincéjében szerepjátékoznak (D&D) és arról ábrándoznak hogy milyen vagány lenne mindezt a valóságban is megélni, majd amikor a másik oldalról (Upside Down) el kezdenek átjönni a szörnyetegek, akkor azokat is a szerepjátékos lényekről nevezik el, illetve nem kell túl sok idő ahhoz hogy rájöjjenek, a valóságban megélni mindezt nem olyan jó móka. Szóval egyrészt ott van alapnak a nyolcvanas évek varázsaltos világ, másik oldalról a sérülékeny és gyenge gyerekek, akiket hamar megszeretünk és nagyon féltünk, majd pedig ott van maga Tizi karaktere, aki valami oknál fogva szuperképességekkel rendelkezik. A negyedik évad végre valahára rengeteg választ ad a kérdéseinkre, sőt mi több meg fogjuk érteni hogy miért is történik mindez és miért pont Hawkinsban, sajnos ezzel már érezhető, hogy kezdünk a végéhez érkezni, de szerencsére a Duffer testvérek nem akarták elkapkodni a történetvezetést, szóval jönni fog még egy befejező évad, annak ellenére, hogy a negyedik évad három utolsó része összesen olyan hosszú mint korábban egy teljes évad. Az utolsó kilencedik rész például két és fél órás ami példátlan az eddigi tévézés történetében, mondanom sem kell, hogy pillanatok alatt eltelik, annyira hogy még néztük volna tovább.

Akkor most már nagyjából mindenki látja és érti, hogy mi a titka ennek a sorozatnak, de egy nagyon fontos dologról még mindig nem beszéltünk, hiszen a nyolcvanas évek nem csak hülye hajakról, hülye divatról és a rock zenéről illetve hatalmas slágerekről szólt, ez a korszak gyakorlatilag a horror stílusának a szülőanyja, ahogy ezt már korábban is írtam, minden híresebb slasher mozit ekkor ismerhettünk meg, ekkor jöttek rá arra, hogy rettegni milyen jó dolog, felszabadító és stresszoldó. Éppen ezért a Stranger Things gyakorlatilag egy tinihorror sorozat, ami évadról évadra egyre durvább és durvább lesz, a negyedik évad már gyakorlatilag egy kőkemény horror sorozat, igaz a mai gyerekeknek ez már mit sem számít az ő ingerküszöbük olyan magas, hogy ez sokkal inkább aggasztó mint érdem, de tény hogy ha mindezt levetítenénk egy nyolcvanas évekbeli moziban halálra rettegné magát mindenki a popcornos doboz mögé bújva. Pontosan ez volt a cél, amit tökéletesen teljesítettek is a készítők. Kategorikusan kijelentetném, hogy hiába magas az ingerküszöb és hiába bírják jobban a mai gyerekek a gyűrődést, ez a sorozat nem gyerekeknek való. Minden szülőt megkérnék arra, hogy ne nézesse meg a gyerekkel, mert nem tudhatja milyen sérüléseket fog ezzel okozni nekik. Hiába a nagy divat, hiába a nyavajgás ez nem nekik készült, higgyetek nekem. Az IMDB számomra teljesen érthetetlen módon 14 éves korhatárt ír, amit képtelen vagyok felfogni, szerintem ez a határ sokkal magasabb, minimum 16 de inkább 18. Persze minden szülő eldöntheti maga mit akar megmutatni a gyerekének, ezt már rátok bízom én szóltam, de ne csodálkozzatok ha a gyerek sikoltozva kell fel éjjel, hogy rosszat álmodott.

A Stranger Things egy média jelenség, legenda volt már akkor amikor még csak az első évad jött ki, megreformálta a tévézést és még a mozikat is, tele van szerethető karakterekkel egyedi és imádnivaló humora van, egészen elképesztően látványos, olyannyira hogy a pletykák szerint azért osztották kettő felé a negyedik évadot mert még nem végeztek a vizuális trükkökkel és kellett még nekik egy kis idő. Nem igazán létezik olyan sorozat ami felvehetné vele a versenyt, nincsen semmi ami hozzá fogható. A készítők azt mondták, hogy újra nagyot fognak ugrani az idővonalban, hogy utolérjék korban a gyerekeket, akik sajnos a vírus miatt túl sokat „öregedtek”. Szóval azt mondanám, hogy hogy 2024-nél korábban biztosan nem fogunk találkozni a befejező évaddal. Mondanom sem kell hogy tűkön ülve várom már a befejezést és biztos vagyok benne hogy amikor véget ér valami nagyon fontosat és motiválót fogunk elveszíteni az életünkből. Bevallom azt hittem, hogy a történet csúcspontja volt a harmadik évad, amit képtelenség megugrani, de nekik sikerült még magasabbra emelni mindezt a negyedikkel. Egy valami biztos, a Netflix letette az asztalra az alapokat bízom benne, hogy még sok fele ennyire jó sorozattal fogunk találkozni az életünk során, mert már akkor is csak nyerni fogunk ha fele ilyen jók lesznek!

 

Szerintünk: 5/5 | IMDb: 8.7 | Rotten Tomatoes: 89% | Metacritic: 76
Stranger Things (season 4 | 2016 -)

Rendezte: The Duffer Brothers
Írta: Matt duffer, Ross Duffer,Paul Dichter, Kate Trefry, Jessie Nickson-Lopez, Caitlin Schneiderhan, Justin Doble, Curtis Gwinn, Jessica Mecklenburg, Alison Tatlock, William Bridges
Zene: Kyle Dixon, Michael Stein
Szereplők: Winona Ryder, David Harbour, Finn Wolfhand, Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp, Cara Buono, Sadie Sink, Priah Ferguson, Matthew Modine, Joe Chrest, Paul Reiser, Dacre Montgomery, Maya Hawke, Brett Gelman, Rob Morgan, John Reynolds, tinsley Price, Catherine Curtin, Randy Havens, Sean Astin

Játékidő: 9x 1óra+

 

 

Ha rendelkezel Netflix előfizetéssel, akkor állítsd be és nézd AppleTV-n keresztül, ami az egyik legkényelmesebb, legfelhasználóbarátabb, legelegánsabb felület amivel idáig találkoztam, próbáld ki te is!

 

Kapcsolódó tartalom:

>>> Eladó AppleTV választék az oldalunkon

>>> Netflix applikáció

>>> Peaky Blinders sorozatkritika

>>> Tokyo Vice sorozatkritika

>>> WeCrashed sorozatkritika




Kommentek megjelenítése