A legnagyobb durranás: iPhone 12 Pro Max teszt

Tesztek   |   2020.11.23 - 10:05   |   Írta: H.A   |   12757
23. nov A legnagyobb durranás: iPhone 12 Pro Max teszt

Apple logós okostelefon sohasem volt még ilyen nagy és ennyire drága. Kipróbáltuk az almás mobilok csúcsát.

Ma már egyre kevesebben emlékszünk arra, hogy az első iPhone 13 évvel ezelőtt mindössze 3,5 colos kijelzővel vette célkeresztbe a vásárlók pénztárcáját. Képernyő-méret fronton 2012-ig nem is volt változás, és az ekkor kijött iPhone 5 is csak 4 colra lépett előre. Bár ekkor még láthatáron sem voltak napjaink 6,5-6,9 colos szörnyetegei, már akkor sok kritika érte az Apple-t, hogy illene nyitnia a nagyobb kijelzők felé, és ennek aztán meg is lett a hatása. 2014-ben kijött a 4,7 colos iPhone 6, de az igazi nagy durranást az 5,5 colos iPhone 6 Plus jelentette. És innentől már nem volt megállás, egymás után jöttek a különböző Plus és Max készülékek, 2020-ban pedig itt a minden korábbinál nagyobb iPhone 12 Pro Max, melyet az alábbiakban részletesen bemutatunk.

Ha már a tavalyi iPhone 11 Pro Max láttán ledobta az agyunk a gépszíjat, akkor az iPhone 12 Pro Maxre jobb, ha rá sem pillantunk. Igen, az idei Apple csúcsmobil bizony még nagyobb lett, ami konkrétan 160,8 milliméteres hosszúságot, 78,1 milliméteres szélességet, illetve 7,4 milliméteres vastagságot jelent. Hogy ne csak rossz hírrel szolgáljunk a kicsi és könnyű telefonok szerelmeseinek, meg kell jegyezzük, hogy a vastagság némileg csökkent, a tömeg pedig stagnál. Mondjuk a 226 gramm abszolút nem kevés, minden további nélkül érezzük, hogy a telefon lehúzza-e a zsebünket, vagy esetleg ott felejtettük valahol az asztalon. 

A legnagyobb idei iPhone design tekintetében tökéletesen ugyanolyan, mint kisebb társai. Az Apple sokak örömére visszakanyaradott 7-8 évet a formaterv tekintetében, így a 12-es készülékek szögletesebb kialakítással és lapos oldalélekkel rendelkeznek. A minőségérzet nagyon rendben van, mind a felhasznált anyagok, mind az összeszerelés minősége hozza a high-end kategóriától elvárt szintet, bár megjegyzendő, hogy ma már nem egy 150-200 ezer forintos mobil is megugorja ezt a szintet. Méreteiből fakadóan a 12 Pro Max egyértelműen a nagyobb tenyérrel rendelkezők kezében muzsikál a legjobban, a kisebb praclival megáldottak számára nem túl könnyű az egykezes használat. Ujjlenyomat-szenzor továbbra sincs, a gyors biometrikus feloldásra ott a Face ID, melynek dolgát a mostani maszkos időszak nem igazán könnyíti meg.

A rozsdamentes acél készülékház a korábbiaknál jobban ellenáll a véletlen leejtéseknek, és a vízállóság is javult: 4 helyett akár már 6 méteres mélységbe is merülhetünk a telefonnal. A kijelző képátlója idénre 6,5-ről 6,7 colra nőtt, ami nem egetverő, de azért érzékelhető különbség. A 60-ról 90/120 Hz-re történő fellépést idén még nem lépte meg a gyártó, valószínűleg a fogyasztás miatt, de ami késik, vélhetően nem múlik. A kávák némileg vékonyabbak lettek, de e tekintetben lenne még hova fejlődni, illetve megjegyzendő, hogy a sík kijelző a sarkokban sokkal jobban le van kerekítve, mint a riválisok esetében. A hasznos felületbe még mindig belerondít a méretes notch, amit ugyan meg lehet szokni, de talán elvárható lenne a világ szuperinnovatív cégei között jegyzet Apple-től, hogy csökkentse a méretét. Vagy akár teljesen tüntesse el a kijelzőszigetet, mert ma már akár ez is megoldható lenne. A sztereó kihangosítás kiváló minőségű és korrekt hangerejű, 3,5 milliméteres jack dugalj már régóta nincs és nem is hiányzik, a Lightning aljzatot viszont illett volna USB-C-re cserélni.

Az OLED technológiának köszönhetően rendkívül kontrasztos képet és nagy betekintési szögeket kapunk, ezenkívül pedig a fényerőt és a képminőséget sem érheti kritika. Olyannyira, hogy a DisplayMate nemrégiben a komplett iparág legjobbjának kiáltotta ki a 12 Pro Maxbe szerelt panelt. A 19,5:9 képarányú kijelző 2778x1284 képpontos felbontású, ami minimális növekmény tavalyhoz képest, de elég ahhoz, hogy ellensúlyozza a képátló növekedését, és hogy változatlanul 458 ppi-s pixelsűrűséget biztosítson. És hogy mennyivel nagyobb a 12 Pro Max kijelzője a szuperkompakt 12 minijénél? Nos, konkrétan 52,7 százalékkal. Más világ. 

Az összes kamera 12 megapixeles felbontású, így az előlapi is, mely a többi 12-es iPhone frontkamerájához hasonlóan idéntől már támogatja az éjszakai üzemmódot, csakúgy, mint a hátoldali nagylátószögű egység. A 12 mini, a 12 és a 12 Pro főkamerája megegyezik egymással, itt az f1,8-ról f1,6-ra növelt fényerő jelenti a fejlődést. A 12 Pro Max objektíve ugyancsak f1,6-os fényerejű, de mögötte egy teljesen új, 47 százalékkal nagyobb képszenzor található. Emiatt a többi iPhone-től eltérően nem 27, hanem 87 százalékkal több fény éri az érzékelőt, ami elsősorban sötétben történő fotózásnál jelent előnyt. Ugyancsak a 12 Pro Max privilégiuma a másodpercenként 5000-szer korrigáló szenzormozgatásos képstabilizálás, melyhez hasonlót az iparág eddig még nem tudott felmutatni. 

A legnagyobb iPhone képminősége minden körülmények mellett kiváló, nagyon nehéz belekötni a felvételekbe. Ezzel együtt nem tapasztalható drasztikus különbség a 12 Pro és a 12 Pro Max fényképei között. Telefotó egység csak ezen a két Pro szériás modellen található, és ezek nem egyformák. Míg a 12 Pro változatlanul 2x-es nagyításra képes, addig a 12 Pro Max 2,5x-es zoomal van felvértezve. Nem rossz, de azért ennél kicsit több fejlesztést is el tudtunk volna viselni, hiszen a riválisok ennek a zoomnak a kétszeresére, sőt akár négyszeresére is képesek. LiDAR szkenner a két Prón található, melynek köszönhetően sötétben jobban teljesít az autofókusz, illetve éjszakai portré módot is kapunk. A 8K videózás nem igazán hiányzik, a 60 fps sebességű Dolby Vision 4K mozgóképek kiváló minőségűek. 

Az 5 nanométeres csíkszélességű szupermodern A14 Bionic chipsetnek nem lehet olyan feladatot adni, ami akár minimális lassulást, döccenést okozna. Ez azonban nemcsak a 12 Pro Max kiváltsága, ugyanis ez a chipkészlet rejtőzik az összes testvérmodellben is. 4 helyett 6 GB RAM viszont csak a Prókban található, a sima 12-esek esetében be kell érnünk a kevésbé időtálló 4 GB-os kapacitással. Utóbbiak alapmodellje 64 GB flashmemóriás, szemben a Prók 128-as belépőszintű modelljeivel, és a két drágább új iPhone csúcsmodellje nem 256, hanem 512 GB belsőmemóriával van felvértezve. Memóriabővítési lehetőség nincs. 

Az akkumulátor kapacitása a 11 Pro Maxhez képest közel 8 százalékkal csökkent, ami nem túl jó hír, ezt viszont ellensúlyozza a rendszer visszafogott fogyasztása. Végeredményképp hasonló üzemidőt kapunk, mint az elődtől, ami 1 nap igen masszív, illetve 2 nap lightos használatot jelent a gyakorlatban. A 12 Próhoz képest az üzemidő mintegy 15-25 százalékkal hosszabb. Bár hazánkban egyelőre még kevés helyen van 5G, megjegyzendő, hogy ilyen hálózatban többet fogyaszt a készülék, ami 15-20 százalékos üzemidő csökkenést is jelenthet. Pozitívum, hogy a készülék képes a 4G és 5G hálózatok közötti intelligens váltásra, vagyis az 5G-t adott esetben csak akkor használja, ha ténylegesen szükség van a legnagyobb sebességre. A Wi-Fi 6 tempója több mint korrekt, ezenkívül pedig természetesen Bluetooth 5.0-át is kapunk. 

Az alapáras Lightning/USB-C kábel mellett töltőfej és vezetékes headset nincs a szuperkompakt dobozban, ezek beszerzéséről magunknak kell gondoskodnunk, ha úgy gondoljuk. A 8 ezer forintos 20 W-os töltőfejjel 35 perc alatt 50 százalékra tölthető az üres akkumulátor, ami 5 perces növekmény a szerényebb teleppel szerelt 12 Próhoz képest. Nem rossz, de 2020-ban már illett volna ennél legalább kétszer nagyobb töltési teljesítményről gondoskodni. Ehhez hasonlóan a MagSafe, illetve Qi vezeték nélküli töltési lehetőség 15, illetve 7,5 W-os teljesítménye is megmosolyogtatóan karcsú, bár ha éjszakai lassú töltésről van szó, akkor ez is elég lehet.

Summa summarum, ha a legnagyobb kijelzős, legjobb kamerás, leghosszabb üzemidős új Apple okostelefonra vágyunk, akkor csakis az iPhone 12 Pro Max jöhet szóba. Aki beéri kisebb kijelzővel, kicsit gyengébb kamerával és némileg rövidebb üzemidővel, az iPhone 12 Próval is jó vételt csinálhat, ráadásul egy keveset még spórolhat is. A fejlesztések mindkét telefon esetében tetten érhetők, de ha már ilyen drágák az iPhone-ok, talán joggal élhetünk építő jellegű kritikával az Apple felé: itt-ott illett volna egy kicsit többet fejleszteni 2020-ra. 

12 Pro Maxünk minimum 480 ezer forint kifizetését követően lehet, ennyi ugyanis a hivatalos hazai listaára a 128 GB-os alapmodellnek. A 256 GB-os élvezetek 524 ezer forintnál kezdődnek, az 512 GB-os csúcsmodell pedig nem kevesebb, mint 612 ezer forintot kóstál. Ha beérjük a 12 Próval, akkor 40 ezer forinttal több marad a zsebünkben. 

Kapcsolódó cikkek:




Kommentek megjelenítése